ОСВЕЖИТЕЛНА САЛАТА ОД КИНОА

Состојки:

 • 5 листа марула
 • 1 ротквица
 • 3 лажици варена киноа
 • 100 гр печен зеленчук ( боранија, моркови и брокула )
  За Сос:
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица балсамико
 • 1 лажиче мед

Подготовка:

 1. Зеленчукот го печете во Air Fryer со сол и мешан, сув зачин. За оваа салата го оставате да се излади. 2. Марулата и ротквицата ги сецкате, а во длабок сад ги ставате марулата, ротквицата и печениот зеленук. Потоа ги додавате изладената варената киноа. Посолувате и ставате малку маслиново масло.
 2. Во длабок сад ги ставате сенфот, медот и балсамикот. Промешувате, и сосот го ставате врз салатата.

На здравје!

Слични Вести
Menu