ПАЛАЧИНКИ ОД ТИКВИЧКИ И КОМПИР-СОВРШЕН ЛЕТЕН ОБРОК!

Состојки:

 • 2 чаши рендана тиквичка
 • 1 чаша рендан компир
 • 1 јајце
 • 1 лажица сецкан магдонос
 • 1 лажица рендана кора од лимон
 • 1 лажицa лебни трошки
 • 1 лажица путер
 • 2 лажици павлака
 • сол,зачин, бибер

Подготовка:

 1. Изренданите тиквички и компири оставете ги во вода најмалку половина час, исцедете ги добро и додадете сол.
 2. Изматете го јајцето, додадете магданосо и кора од лимон. Зачинете со бибер и сол по вкус.
 3. Измешајте ги тиквичките и компирот и додадете малку презла. Потоа додадете го изматеното јајце и измешајте сè добро.
 4. Загрејте ја тавата добро и додадете го путерот. Ставете лажица од смесата од тиквички на врел путер и израмнете со шпатула.
 5. Печете ги додека не добијат румена боја, а потоа свртете ги од другата страна.
 6. Послужете додека се уште топли со кисела павлака или сос по желба.

На здравје!

Слични Вести
Menu