СЕКОЕ УТРО, ЈАДЕТЕ ПО ЕДНА СМОКВА НА ПРАЗЕН СТОМАК И ЌЕ БИДЕТЕ ИЗНЕНАДЕНИ ОД РЕЗУЛТАТИТЕ!

  1. Го намалува крвниот притисок

Смоквите се одличен извор на калиум кој помага во намалување и регулирање на крвниот притисок. Минералот калиум е слабо достапен во храната, и тој е неопходен за функционирање на организмот. Многу луѓе страдаат од недостаток на калиум како резултат на зголемената потрошувачка на сол.

  1. Помага при слабеење

Тоа е добар извор на диетални влакна кои го подобруваат варењето на храната и ни даваат чувство на ситост подолго, помагајќи на тој начин да ослабеме. Смоквите содржат поголема количина на растворливи и нерастворливи влакна отколку другите плодови. Растворливите влакна исто така го намалуваат холестеролот во крвта. Во 100 грама смокви има само 74 калории.

  1. Го намалува шеќерот во крвта

Листовите од смоква го намалуваат шеќерот во крвта. Лисјата може да се користат не само при подготовка на разни јадења, туку и при подготовка на чаеви. Некои истражувања покажаа дека смоквите помагаат во регулирање на шеќерот кај луѓето кои страдаат од дијабетес тип 1.

  1. Помага при добро расположение

Тие содржат голема количина на витамин Б комплекс, кој му дава енергија на нашето тело, обезбедува еластичност на кожата и силни мускули. Друга придобивка од комплексот витамини Б е што ја подобрува работата на мозокот, а со тоа и концентрацијата и меморијата, и го подобрува нашето целокупно расположение. Ако несоницата и ПМС се резултат на вашето незадоволство, смоквите, поради нивната висока содржина на магнезиум, можат да помогнат.

  1. Помага при брадавици

Во народната медицина, смоквите се сметаат за одличен помошник во проблеми со израстоци на кожата, како што се брадавици и пченка. Доволно е да се потпреме половина од свежото овошје на местото на телото каде што е проблемот, да се остави преку ноќ и да се исплакне со топла вода наутро. После тоа, смената на проблеми е полесна, и доколку е потребно, можете да ја повторите постапката до 5 пати.

  1. Тие содржат богатство на витамини и минерали

Високите концентрации на глукоза и фруктоза се поздрава замена за белиот, индустриски шеќер. Содржат многу железо, фосфор, калциум, калиум, магнезиум, витамини Б6, Е, Ц и витамин А. Исто така се богати со бета-каротен, па затоа се препорачува да се јадат смокви неколку дена пред сончање. Содржи висока содржина на вода и природни шеќери, па затоа е корисен при закрепнување од исцрпеност и детоксикација.

Слични Вести
Menu