Британски „Сан“ за тајниот живот на Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин со богатство од 220 милијарди долари, ќерки кои ги крие далеку од очите на јавноста и цврстите врски со организацијата КГБ, денес се смета за еден од најмистериозните политичари во светот.

Во пресрет на состанокот со неговиот американски колега Џо Бајден, кој го нарече Путин убиец, британски „Сан“ објави текст за неговиот живот исполнет со голем број мистерии.

Темата на состанокот со Бајден не е позната, но, се претпоставува дека на неа се разговарало за мешањето на Русија во американските избори, сајбер нападите и воените тензии со Украина.

Раскошниот живот на Путин, матаното минато и деспотскиот карактер се целосна спротивност на Бајден, кој многумина го сметаат за „несмасен“ чичко на американската политика, пишува британскиот таблоид „Сан“.

Путин веќе го означи Бајден како кариерен политичар со холивудски обиди да делува како еден мачо тип. Додека рускиот лидер сака да позира без кошула, во лов или додека тренира џудо, фотографиите на Бајден се полни со сладолед и кучиња, пишува „Сан“.

Таблоидот додава дека зад мачо личноста на Путин се кријат матните пари и нивото на власт од кои и најлошиот негативец во некои од филмовите за Џејмс Бонд би поцрвенел.

Неговите непријатели често умираат или едвај преживеале атентати, а опозиционите активисти тврдат дека неговото богатство изнесува 160 милијарди фунти и дека е сопственик на голем број скапи автомобили, јахти и тајни палати.

Ако овие тврдења се точни, како што пишува „Сан“, тоа би значело дека Путин е најбогатиот човек на светот и дека е побогат и од Илон Маск и Џеф Безос.

Путин тврди дека неговото богатство е значително помало и тврди дека живее од релативно скромната државна плата од околу 100.000 фунти. Од друга страна богатството на Бајден е проценето на околу 6.3 милиони фунти, што е околу 0,0004 проценти од богатството на Путин.

Критичарот Борис Немцов кој го составил досието за Путин, смета дека рускиот лидер има четири јахти скриени низ Русија, како и 43 авиони, 7000 автомобили и 15 хеликоптери, вклучувајќи и една златна тоалетна школка вредна 50.000 фунти.

Немцов понатаму наведува дека рускиот лидер има колекција на часовници вредна 500.000 фунти и еден примерок кој вреди 300.000 фунти. Една од неговите најраскошни вили е палатата Геленџик на Црното море вредна милијарда фунти, која, како што пишува „Сан“, има дури и шипка за стриптизети.

Целото богатство Путин ќе го остави на своето семејство, вклучувајќи ги и љубовниците и тајните ќерки. Се верува дека со неговото богатство управува милијардерот Јури Ковлчук, кого опозицискиот Проект Медиа, го опишува како втор најмоќен човек во Русија.

Неодамна во јавноста се појавија информации дека продржавната медиумска група со која Ковалчук има блиски врски, ја плаќа љубовницата на Путин, олимписката гимнастичарка Алина Кабајевa (37), речиси 8 милиони фунти годишно и дека таа е претседателка на групацијата.

Руската банка ја плаќа приближно истата сума како алиментација на поранешната љубовница, Светлана Кривоноги, чистачката, која подоцна станува милионерка. За неа Проект Медиа тврди дека е мајка на вонбрачната ќерка на Путин, Луиза.

Се верува дека империјата на Ковалчук, индиректно ги финансира двете ќерки на Путин, Марија Воронцова (35) и Катерина Тихонова (34) од бракот со Људмила, кој завршил во 2013 година. Ковалчук, е матна фигура, која тежи 1,8 милијарди фунти и контролира некои 90% од традиционалните медиуми во Русија.

Со други зборови, сите важни жени на Путин се подмирени со помош на неговиот личен советник. Иднината на Катерина, Марија, Светлана и Алина, се во сигурни раце на Јуриуј Ковачук, наведува Проект Медиа.

Вонбрачната ќерка на Путин, Луиза Розова (18), позната и како Елизавета, е студентка која има модна марка и работи како диџеј. Нејзините „Инстаграм“ налог е полн со фотографии од нејзиниот луксузен живот, иако на никого не му е јасно од каде и се толку пари.

Токму поради тие фотографии се рашириле гласини дека таа му е ќерка на Путин, пишува британски „Сан“. Путин никогаш не ја признал јавно за ќерка, ниту пак ја признал врската со нејзината мајка, која исто така ништо досега не открила јавно.

Тинејџерката многу личи на Путин, нешто што и самата го има признато, но, не сака да ги коментира врските со рускиот лидер.

Слични Вести
Menu