10 ТАЈНИ ЗА УБАВИНАТА НА КОРЕЈКИТЕ

Корејките се познати по својата порцеланска кожа, која ја задржува својата свежина дури и со возраста. Тие секогаш изгледаат совршено благодарение на специјалните трикови. Дознајте 10 од нивните тајни.

  1. Лимон за осветлување на кожата

Исечете го лимонот на половина и исцедете го сокот во сад. Користете памук, ставете го неразредениот сок од лимон во областа што сакате да ја осветлите. Можете да го направите ова неколку пати на ден.
Лимонска киселина има пилинг својства. Ја отстранува мртвата кожа, пигментацијата и вишокот на маснотии од порите. Витаминот Ц го инхибира формирањето на меланин и ја подобрува еластичноста на кожата. Но, ако вашата кожа е чувствителна, бидете многу внимателни со лимоните.

  1. Кожурци од свилени буби

Кожурци од свилени буби се користат со векови како длабоко чистење. Со нив, корејките ја масираат кожата 10-15 минути на ден.

  1. Млеко од соја

Во Азија, соиното млеко активно се користи во козметиката, како во професионалната така и во домашната. Еден од најстарите и наједноставните рецепти е како што следува: навлажнете крпа со газа со соја млеко и оставете го на исчистеното лице 15-20 минути. Направете го ова еднаш или двапати неделно. Супстанциите во соиното млеко го нормализираат функционирањето на лојните жлезди, ја подмладуваат и ја хранат кожата.

  1. Лепенки за акни

Во Кореја тие се вистински хит. Лепенката е натопена во специјален лек кој го третира мозолчето, смирувајќи го воспалението за рекордно кратко време – во повеќето случаи преку ноќ.

  1. Солен тоник за лице

Рецептот за овој тоник е исклучително едноставен – додадете 1 лажица морска сол во чаша топла вода и промешајте. По чистењето, избришете ја кожата со памук натопен во тонер.

  1. Алги за лице

Корејците ги ставаат алгите директно на лицето. Но, пред тоа, натопете ги кратко во топла вода.

  1. Пена за бричење против акни

Нанесете ја пената на лицето, нежно масирајте со врвовите на прстите. Оставете да делува 5-10 минути и потоа исплакнете. Постапката направете ја еднаш или двапати неделно и ќе се ослободите од акните.

  1. Џејмс

Генијален начин за брзо нанесување шминка и вашата кожа да изгледа мат и мека. Започнете со нанесување на основа или пудра на лицето, а потоа потопете го лицето во сад со ладна вода 15-30 секунди. Како резултат, шминката рамномерно го покрива лицето, давајќи и на кожата кадифена завршница.

  1. Масажа со врела крпа

Натопете мека крпа во топла вода, исцедете ја и покријте го лицето со неа. После 15 минути нанесете масло.

  1. Правило за 10 секунди

За да ја одржите кожата чиста и здрава, нанесете хидратантна крема 10 секунди по туширање. Порите се отвораат по туширање, па кремот тогаш се апсорбира побрзо. Но, многу е важно да се примени не подоцна од 10 минути.

Слични Вести
Menu