„Space Perspective“ започнува со продажба на места за возење со балони до стратосферата

Сега можете да резервирате место за возење со балон до стратосферата – ако имате прилично длабоки џебови. Компанијата Space Perspective со седиште во Флорида започна да прифаќа резервации на места за својот „Вселенски брод Нептун“, капсула под притисок на балони, дизајнирана да пренесува осум патници и еден пилот до надморска височина од 30.000 метри (30.000 метри). Цената: 125 000 УСД по седиште. Вселенски брод Нептун патници ќе поминат околу шест часа во капсулата за време на своите летови, што ќе ги однесе над 99% од атмосферата на Земјата и ќе ја покаже нашата планета против црнилото на вселената. Искуството ќе биде со ниско влијание и релативно луксузно, велат претставниците на „Спејс перспектив“. Бидејќи капсулата е поткрепена од џиновски балон, искачувањето е нежно, без ниедна од високите Г-сили поврзани со лансирање ракети. А вселенскиот брод Нептун, покрај другите удобности, ќе располага со лежечки места, панорамски прозорци, бар за освежување и бања. Поврзано: Фотографии: Првите вселенски туристи Тест лет, исто така Вселенската перспектива има за цел да започне комерцијални операции до крајот на 2024 година. Компанијата направи голем чекор кон постигнување на таа цел минатиот петок (18 јуни), започнувајќи го својот прв тест лет од Вселенскиот брег во Флорида, кој е во соседството со Кенеди од НАСА Вселенски центар. Безвртениот лет, кој користеше симулатор за вселенски брод Нептун во целосна големина, траеше шест часа и 39 минути. Таа достигна максимална надморска височина од 108.409 стапки (33.043 м) и се распрсна како што беше планирано во Мексиканскиот залив, на околу 80 милји оддалеченост од 80 километри од западниот брег на Флорида, соопштија претставниците на „Спејс перспектив“. „Не би можел да бидам погорд на перформансите на тимот и системот на летови“, рече ко-извршниот директор и ко-основач на „Спејс перспектив“ Табер Мекалум во изјавата. „Овој тест лет на Нептун Еден ја започнува нашата обемна кампања за тест летови, што ќе биде исклучително робусно затоа што можеме да извршиме тестови без пилот, правејќи го вселенскиот брод Нептун исклучително безбеден начин да се оди во вселената“, додаде тој. (Да појаснам: Капсулата не стигнува технички до вселената, чија граница се смета дека лежи 50 милји или 62 милји над површината на Земјата, во зависност од кого прашувате.) Тест летот на 18 јуни носеше голем број научни носивост, соопштија претставниците на компанијата. Меѓу експериментите беа и победниците за учество на научен проект за ученици од седмо до 12-то одделение, организиран од едукативни непрофитни повисоки орбити и инструмент за осетнување на озон, развиен од истражувачи на Универзитетот во Северна Флорида. Исто така, на летот беше и „ivingива светлина“, за која „Вселенска перспектива“ рече дека е најголемата уметничка инсталација некогаш што патувала толку високо над Земјата.

„living light“, која беше развиена од уметничкиот колектив „Надвор од Земјата“, „одекнуваше во формата на капсулата што на крајот ќе ги пренесе Истражувачите во вселената и усвои изглед на медуза“, пишува „Спејс перспектив“ во описот на проектот „Инсталацијата претставуваше заедничка мисија за засилување на основната биолошка разновидност и меѓузависност на сите живи организми – конкретно скриениот океански живот – ретко вклучена во приказната за животот на планетата Земја“. Натпревар во вселенски туризам Space Perspective ќе се бори против клиентите против другите тимови во вселенскиот туризам, главно Virgin Galactic и Blue Origin на ffеф Безос. Тие две компании имаат изградено суборбитално вселенско летало, што ќе ги однесе патниците многу повисоки отколку што тоа го прави вселенскиот брод Нептун, но на многу пократки летови. Возењето со возилото Нов Шепард на Blue Origin, на пример, ќе трае само 11 минути од подигнувањето до слетувањето. Цените може да се разликуваат и малку. На пример, неодамна наведената цена на Вирџин Галактик за возење со неговиот вселенски авион ВСС со шест патници, со два пилоти, беше 250 000 американски долари. Blue Origin сè уште не ги објави цените на билетите. Компанијата направи само аукција на седиштето на својот прв екипаж, вселенски лет, кој треба да се подигне на 20 јули, за 28 милиони долари. Но, тоа е многу премиум цена; некој плати многу за да биде дел од историјата и да трие лакти со Безос, кој исто така ќе биде на летот. Како и Синото потекло, Вирџин Галактик има за цел наскоро да започне да лета со клиенти. Минатиот месец VSS Unity го спроведе својот трет тест лет кон суборбиталниот простор, а претставниците на Virgin Galactic изјавија дека компанијата има за цел да ја заврши кампањата за тест-лет на возилото ова лето или рана есен.

Слични Вести
Menu