На кој начин спирулината ве разубавува?

Посакуваш енергија? Пиј спирулина!

Не сакаш да те мачат болки и грчеви во стомакот? Пиј спирулина!

Сакаш да го прочистиш телото, бидејќи претера со брза храна? Пиј спирулина!

Сакаш да не те боли грло од едно ладно пиво? Пиј спирулина!

Го пројде пубертетот и пак те мачат акни? Пиј спирулина!

Добро, возможно ли е спирулината за се да ја бива? Па, ако земеме предвид дека содржи над 4.000 хранливи материи и тоа како е возможно! Она што до ден денес буди фасцинација е нејзината моќ да ја извлече убавината од секого. Луѓето кои пијат спирулина, без оглед на возраста, имаат здрав тен, свежина на лицето, сјајна коса, цврсти нокти и генерално изгледаат помладо за годините.

Спречува воспаленија поттикнати од лоша исхрана

Спирулината позитивно влијае на цревата и стомакот, а тоа индиректно се одразува на кожата. Здравиот цревен микробиом  го подобрува здравјето на кожата на тој начин што ги регулира воспалителните процеси. Она што студиски е докажано е дека спирулината ги oдржува здравите бактерии во стомакот како старееме и на тој принцип креира здрава средина и за кожата.

Спречува предвремено стареење

Благодарение на антиоксидантите што ги содржи како бета каротенот, спирулината е добра за сите возрасти. Го забавува процесот на стареење отстранувајќи ги токсините од целото тело па и од кожата; кај помладите делува антивоспалително на акните.

Спирулината се бори со слободните радикали и на тој начин ја штити кожата од сите штети кои резултираат со видливи последици како фини линии, брчи, губење на тонусот на кожата. Бета каротенот е одличен за летниот период бидејќи ќе ви овозможи одличен тен, плус ќе ја заштити кожата и ќе и даде еластичност.

Фикоцијанинот е главната активна состојка во спирулината на која се должи нејзината богата сино-зелена боја. Фикоцијанинот е оној што го активира клеточното антиоксидативно делување кое резултира со елиминација на слободните радикали.

Гама-линоленската киселина (ГЛА) ја штити кожата од УВ зрачења, дехидратација и ја активира циркулацијата на крвта во кожата.

Поттикнува продукција на колаген

Спирулината исто така содржи многу важни аминокиселини, вклучувајќи глицин и пролин, кои ја одржуваат цврстината на кожата и ја поддржуваат продукцијата на колаген.

Студијата од 2019-та вели дека спирулината ги поттикнува факторите на раст во дермалните фибробласти, клетки кои се одговорни за создавање колаген. Крајниот ефект гласи: затегната и цврста кожа.

Помага при сериозни кожни заболувања

Благодарение на нејзините антибактериски и антивоспалителни ефекти, спирулината е одлична поддршка за оние кои се соочуваат со акни, егзема или псоријаза. Студиите од 2020-та покажуваат дека спирулината во иднина може да биде составен дел од кремите за третирање на овие кожни заболувања, бидејќи тестирањата врз глувци покажале дека таа има сличен ефект како антибиотиците кои се нанесуваат локално, но без никакви последици или резистентност. Содржи и хлорофил кој ја прочистува крвта и на тој принцип спречува воспаление на кожата.

Благодарение на овие квалитети, спирулината е одличен орален додаток на целата рутина за нега на кожата.

Spirulina San Sebastian може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии, Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

Слични Вести
Menu