Гранд Продукција и Саша Поповиќ во паника поради скандалот со еден од финалистите – Почнаа да губат многу пари

Финалистот на „Ѕвездите на Гранд“, Садик Хасановиќ од Сребреник се најде во центарот на вниманието поради своето минато.

Имено, на социјалните мрежи се појави видео на Хасановиќ свири со бендот „Сетелит“ на една приватна прослава, а на која се слуша како ја изведува песната „Ко на Божиц у Кравицу доџе“.

Инаку, песната е национа=листичка и непријате=лски настроена кон Србите.

По оваа објава тој наиде на еден куп негативни коментари.

По тој повод, се огласи и Гранд продукција.

„Музичкото талент шоу „Ѕвездите на Гранд“ полни 17 години колку и што трае, инсистира дека музиката не познава граници, не не дели по нација, вера или боја на кожата.

Согласно со тоа, кога ги бираме нашите кандидати се водиме само по нивниот талент. Продукцијата не може да влијае на нивната биографија или на нивните родители“ пишува во соопштението.

„Гранд продукција“ ќе загуби над 50.000 евра од настапот поради Садик Хасановиќ од Сребреник, бидејќи управителите и сопствениците на дискотеки нема да го ангажираат поради гневот во јавноста откако се дозна дека пееше песни за злото врз Србите и се сликаше со в оениот злосторник Насер Ориќ.

Кандидатот од тимот на Марија Шерифовиќ се обиде да смири целата ситуација на социјалните мрежи, но се чини дека оваа грешка скапо го чинеше.

Според соговорникот на ГТ (познат менаџер кој побарал да бидат објавени само неговите иницијали), продукцијата може да остане без финансии поради овој излив на Садик затоа што пејачи кои шират говор на омраза и пеат вое=ни песни на кој било начин не можат да настапуваат во познати клубови.

– Натпреварувачите кои сакаат да градат кариера и да работат не само во земјата, туку и во Европа, туку и преку океанот во Америка, треба да знаат дека ништо не може да се скрие од минатото и дека некои работи од нивниот живот можат скапо да ги чинат.

Живеам и работам во странство веќе триесет години. Скоро сите пејачи, и млади и ветерани, настапија со мене. Поточно, не сакам да го ангажирам Садиа да пее во мојот клуб. Овој став го зазедоа многу сопственици на дискотеки, дури и на Балканот, а во Европа сè уште нема да слушнат за тоа.

Не затоа што другите го осудија, навреду-ваа и понижуваа, туку затоа што тој не се удостои да излезе во јавноста и да каже што има, и да не мисли дека може да избрише говор на омраза со единствена изјава на социјалните мрежи – вели славниот менаџер сопственик на неколку клубови во Европа.

Финалистите на „Звезда Гранда“ имаат договор со продукцијата за период од девет години, а имајќи предвид дека секој од нив изведува до сто настапи годишно и дека земаат околу илјада евра, тоа значи дека „Гранд „ќе биде огромна загуба.

Слични Вести
Menu