4 летни овошја кои го обновуваат организмот

Заедно, тие ни помагаат да се ослободиме од вишокот килограми, но и токсините акумулирани во текот на зимата. Секако, како и во сè друго, потребно е да се најде вистинската мерка, бидејќи во спротивно, шеќерите што се во составот на овие намирници може да предизвикаат спротивен ефект. Едно од решенијата може да биде комбинирање на свежо овошје со бадеми, ореви или суво овошје, кое е полно со растителни влакна, протеини и маснотии кои спречуваат прекумерна апсорпција на шеќер, а исто така одржуваат ситост подолго време. Во редовите што следат, откријте кое свежо овошје е најдобриот избор овие месеци.

1.Лубеница за циркулација

Освежувачка и одлична за одржување на линијата, лубеницата се препорачува за оние кои сакаат да се ослободат од вишокот течности и токсини. Богато е со минерали, како што е калиум, и не треба да заборавиме на витаминот Ц.

2. Праски за подобро варење

Сто грама од ова овошје има само 30 калории, а влакната го забрзуваат варењето. Исто така, постои витамин Е, кој е важен за циркулацијата.

3. Јагоди против токсини

Полифенолите ја стимулираат работата на црниот дроб, но исто така и елиминацијата на токсините и масните наслаги. Покрај тоа, тие поволно влијаат на дигестивниот и екскреторниот систем.

4. Кајсии

Ова овошје содржи витамини од групата Б, пред се Б2 и Б3, кои учествуваат во метаболичките процеси. Со редовно внесување, тие го потиснуваат целулитот, бидејќи содржат и витамин Ц.

Слични Вести
Menu