Најдлабокиот базен на светот се отвора во Дубаи

Во Дубаи е отворен најдлабокиот базен на светот, со длабочина од 60 метри (60 метри) и волумен на вода еквивалентен на шест базени со олимписка големина. Deep Dive ги отвори вратите за поканетите гости кон крајот на јуни и вклучува масовен подводен град на напуштени домови и аркада. Најновата атракција на Дубаи е најмалку четири пати поголема од кој било друг базен во светот и го замени Полскиот Дипспот, со длабочина од 45 метри, за Гинис на 27 јуни. Сместен е во структура во форма на остриги и е опкружен со одлични водостопаници. Базенот внатре има температура на водата од 30 степени и на гостите им се препорачува да носат тенка облека за капење или костим за капење.

Комплексот, исто така, функционира како подводно филмско студио со најсовремени системи за осветлување и звук и просторија за уредување во близина. Веб-страницата може да се пофали со 56 камери распоредени околу подводниот град и напредната хипербарична комора за итни случаи, што се очекува да започне до крајот на годината. Најновата атракција во Дубаи е пријавена како семеен семеен ден со курсеви за нуркање за почетници и напредни нуркачи, но исто така има и тури кои се нудат. А, оние кои не сакаат да се натопи во вода, можат да гледаат од ресторан со 80 седишта опремен со големи прозорци и ТВ-екрани.

Гости од висок профил, вклучително и актерот Вил Смит и принцот круни на Дубаи, шеикот Хамдан бин Мохамед бин Мухамед бин Рашид Ал Мактум, веќе го посетија базенот. Шеикот Хамадан ги охрабри другите да го посетат кога комплексот ќе се отвори за јавноста подоцна овој месец, пишувајќи на социјалните мрежи по неговата посета на 7 јули: „Цел свет ве чека во Длабоко нуркање Дубаи, најдлабокиот базен на светот“. Смит го опиша искуството како „лудило“ и тој рече дека му рекол да го провери базенот од еден пријател затоа што има „нешто … чудно за тоа“. Но, Deep Dive ги предупреди гостите по нивната посета да не го посетуваат Бурџ Калифа – највисоката зграда на светот, која исто така се наоѓа во Дубаи. „Не посетувајте го врвот на облакодерот после нуркање“, се вели во него.

Слични Вести
Menu