Кога ќе слушнете колку се здрави семките од лубеница, повеќе нема да ги фрлате

Повеќето луѓе фрлаат семки од лубеница кога го јадат ова овошје. Семето од лубеница е здраво, иако ќе се согласите, не е толку вкусно како лубеницата.

Нутриционистите ве советуваат да го јадете заедно со лубеницата бидејќи е богата со протеини, витамин Б, магнезиум, мононезаситени и полинезаситени масти.

Семето на разни плодови е генерално добро за здравјето, но семето од лубеница е sвезда меѓу семињата поради сите хранливи материи, велат експертите:

Семиња од лубеница и природно чистење на организмот:

1. Природен лаксатив

Јадете лубеница со сите семки, или сочувајте ги и исушете ги семките, за подоцна да можете да направите чај од нив, што помага при постојан запек. Семето од лубеница се користи и за лекување на цревни паразити.

2. Чистење на бубрезите

Чајот од семе од лубеница е природен лек за чистење на бубрезите и разградување на камењата во бубрезите. Семето од лубеница има диуретично дејство, го прочистува организмот, ги елиминира насобраните токсини и ја подобрува функцијата на бубрезите. Тие можат да ги елиминираат супстанциите што се акумулираат во бубрезите, формирајќи камења или песок.

Слични Вести
Menu