Најбогатиот Човек Џеф Безос оди во вселената со првиот екипажен лет кој полетува денес гледајте во живо

Џеф Безос ќе лета во вселената на првиот екипажен лет на Sheу Шепард, ракетниот брод направен од неговата вселенска компанија, Блу Ориџин. Летот е закажан за 20 јули, само 15 дена откако тој треба да си даде оставка од функцијата извршен директор на Амазон. Blue Origin соопшти дека помладиот брат на Безос, Марк Безос, исто така ќе се приклучи на летот. „Уште кога имав пет години, сонував да патувам во вселената“, рече Безос (57) во понеделникот наутро во Инстаграм. “На 20 јули, ќе го започнам тоа патување со мојот брат. Најголемата авантура, со мојот најдобар пријател”.

Blue Origin е основана од Безос во 2000 година, а компанијата спроведе повеќе од десетина тест летови без никој на бродот во објектите на Blue Origin во руралниот дел на Тексас, на околу 70 милји од Марфа.

Безос ја создаде Амазон во 1994 година, најпрво како онлајн продавач на книги, со 250.000 американски долари од неговите родители. Во текот на следните години таа стана една од најголемите компании во светот, со деловно работење во сè, од Амазон веб сервиси, компанија за cloud-компјутерски услуги што ги смета субјектите од Нетфликс до ЦИА како клиенти; да се поседува МГМ, студиото што го прави Jamesејмс Бонд; да има голем удел во Ривијан, компанија за електрични автомобили.

Слични Вести
Menu