Марама во коса, ретро стајлинг

Вака стилизирана коса со парче свила, сатен или ткаенина секогаш изгледа различно и има свои практични страни

Добро стилизираната марама на нејзината коса е поврзана со стајлингот на Џеки Кенеди, подоцна Оназис, сопругата на убиениот американски претседател Џон Кенеди, која ги диктираше модните трендови од 1950-тите и 1960-тите.

Тогаш, ова парче ткаенина направена од свила, сатен или ткаенина на главата, со големи темни очила, беше апсолутен моден хит.

Сепак, марамите никогаш не излегле од мода, бидејќи тие се совршен начин жените да ја скротат некогашната дива коса, но и да ја сокријат доколку нивната фризура не им се допаѓа.

Ретро фризурите украсени со марами се особено популарни ова лето.

Едноставна, привлечна фризура што лесно ќе ја направите со марама во опавчето.

Марамата вплетена во вашата коса вака ќе ве остави големи и големи кадрици кога ќе ја отплетите, па ќе имате нова фризура.

Слични Вести
Menu