Гужва во редот за патување во вселената: Ди Каприо, Бибер, Кејти Пери…

Повеќе од 600 луѓе веќе купиле билет за летот во вселената кој трае 90 минути, а цената е 250 000 американски долари. Меѓу нив има многу познати личности.

Леталото е изградено од компанијата на Џеф Безос, „Blue Origin“, и е дизајнирано специјално за потребите на вселенскиот туризам. Капсулата, во која се наоѓаа браќата Безос, Фанк и студентот Оливер Димен, се одвои од леталото на надморска височина од околу 76 километри, две минути по полетувањето.

Ракетата падна на околу три километри од лансирната рампа, додека капсулата продолжи да оди на висина од околу 106 километри.

На брифингот по летот беа покажани снимки од членови на екипажот како се превртуваат и прават салта во текот на четирите минути што ги поминаа во бестежинска состојба.

По враќањето, Безос изјави дека е трогнат од погледот на нашиот „кревок“ свет и додаде дека е важно да се заштити Земјата од трајно оштетување. Тој исто така рече дека ракетата користи „еколошки безбедни“ погони.

Мотивацијата за патувањето е различна, па затоа, на пример, пејачката Ријана го резервирала својот билет уште во 2013 година. Таа е опседната со просторот и приказните за вонземјаните.

Цена на билетот е вистинска ситница за неа. 250 000 илјади долари за лет кој трае 90 минути, од полетувањето до слетувањето, што ќе ѝ овозможи да биде меѓу пионерите на вселенскиот туризам.

Покрај познатата пејачка, своето место го резервира и актерот Леонардо ди Каприо, чии мотиви не беа обелоденети во медиумите. Својот билет го обезбеди и Џастин Бибер, кој пред неколку години изјави дека би сакал да сними видео во вселената еден ден. Ештон Качер бил 500-тиот потенцијален патник, а самиот Бренсон, наводно, му се заблагодарил за апликацијата.

На списокот се најдоа и пејачката Кети Пери и нејзиниот поранешен сопруг, кој ѝ купи билет како подарок за нејзиниот 35-ти роденден. Друг поранешен љубовен пар исто така резервирал билети – Бред Пит и Анџелина Џоли. Актерката Кејт Винслет обезбеди патување за целото семејство благодарение на нејзиниот сопруг кој е внук на Ричард Бренсон.

Илон Маск исто така купи карта на компанијата „Вирџин Галакси“ на Бренсон, иако во медиумите и светската јавност постоеше одреден страв дека милијардерите можат да влезат во конфликт поради нивните компании кои се занимаваат со слични работи.

Компаниите на Илон Маск и Ричард Бренсон не се многу директни конкуренти. Вирџин Галактик е насочена првенствено на вселенските туристи задоволни со суборбитални летови. Спејс Икс, во меѓувреме, ги насочи своите туристички напори кон летовите кон Месечината и обично носи поскап товар во вселената.

Слични Вести
Menu