КАКО ДА ГИ ОТСТРАНИТЕ ТЕМНИТЕ КРУГОВИ ПОД ОЧИТЕ?

 1. Фокусирајте се на квалитетен сон
  Работете на вашата рутина за спиење. Ова вклучува спиење порано и порано станување. Важно е редовно да спиете, да ја намалите употребата на телефон и да се ослободите од кофеинот навечер.
 2. Вода
  Водата ќе исфрли токсини од нашето тело, кои се главните причини за појава на темни кругови. Го зголемува протокот на крв, што ја елиминира дехидрацијата. Бидејќи кога нашата кожа е хидрирана, постои мала можност да се појават темни кругови.
 3. Ретинол
  Сите знаеме колку е моќен овој производ во борбата против фините линии. Покрај тоа, тој е одличен во борбата против темните кругови.
 4. Користете кофеин облоги
  Кофеинот не само што ни помага да останеме будни, туку и ни помага да изгледаме будни. Кога се нанесува на кожата, кофеинот ја стимулира контракцијата на крвните садови под очите, со што се намалува отокот.
 5. Витамини
  Негата на кожата со разни витамини е секогаш добра идеја, но постојат одредени витамини кои се многу корисни за кожата под очите. Експертите препорачуваат серуми богати со витамин Ц.Обезбедува моќна антиоксидантна заштита која се бори против оштетувањето на слободните радикали предизвикано од стрес како резултат на хипер-пигментација.Исто така, обрнете внимание ако држите диета, бидејќи со елиминирање на одредена храна, ги елиминирате и витамините или другите хранливи материи. Темните кругови се поврзани со недостаток на витамин Б12. Обидете се да вклучите масна риба, јајца, млеко во вашата исхрана.
 6. Шминка без четки
  Иако шминката е многу попрецизна со четки, добра идеја е да се откажете од нив кога станува збор за областа околу очите. Со прстите нежно масирајте ја шминката под очите, бидејќи ваквиот пристап е многу попријатен и не ја иритира.
Слични Вести
Menu