Топ 10 намирници со повеќе калциум од млеко

1. Семиња

Семето на чиа обезбедува 177 мг калциум на лажица. Само 3 лажици на ден би ви дале далеку повеќе калциум од една чаша млеко Семето од сусам, афион и лен е исто така високо во минералот Семето лесно се додава во салати, се става на тост или се меша во пијалак! Семето е исто така богато со Омега-3 масни киселини

2. Сардини

Еден од најдобрите извори на калциум без млечни производи таму Само 3 унци сардини ќе задоволат 33% од дневните потреби за калциум Пронајдете ги конзервирани во масло СО коски (од таму потекнува најголемиот дел од калциумот!) Додека повеќето луѓе не уживаат во сардини, има многу медитерански јадења кои ја вклучуваат рибата вкусно. Пробајте ги со фрлени со домати, краставици, фета сирење и маслинки.

3. Бадеми

Од сите јаткасти плодови, бадемите се највисоки во калциумот Бадемите исто така обезбедуваат 3 грама влакна на унца и се преполни со протеини и разни витамини – вистинска супер храна! Земете ги вашите бадеми сурови за да избегнете вишок шеќери и масти Уживајте во нив измешани како мешавина од траги и прелиени со салати!

4. Темни, лиснати зелени

Потемниот лист – толку е поголем калциумот Само 1 чаша зелена зелена боја има 266 мг – четвртина од вашата дневна потреба за калциум Спанаќот, кеaleот и брокулата се меѓу највисоките извори на минералот Лесно е да ги сотите овие зеленило и да ги вметнете во вашите оброци во текот на денот.

5. Грав

Гравот е познат по своите големи количини на протеини и растителни влакна, но содржи и голема количина на микроелементи Најдобар извор на калциум од грав се боранијата, сојата, гравчето и белиот грав Со овие грав, само 1 чаша ќе задоволи четвртина од дневните потреби за калциум Гравот е многу хранлив и дури може да помогне во намалување на холестеролот!

6. Портокали

1 чаша свежо исцеден сок од портокал обезбедува околу 72 мг калциум Портокалите се познати и по големите количини на витамин Ц што ќе му помогнат на вашето тело подобро да го апсорбира калциумот! Иако не е колку чаша млеко, портокалите даваат различни хранливи материи што млекото не ги дава. Исто така, многу сокови од портокал денес се збогатени со калциум, за да имаат иста количина како и млекото!

7. Јогурт

Одличен извор на калциум 1 чаша обичен јогурт ви обезбедува третина од потребите за калциум Многу јогурти исто така обезбедуваат пробиотици – здраво црево обезбедува огромна количина на придобивки Обидете се со јогурт со бобинки, јаткасти плодови и семиња за хранлив појадок!

8. Киноа

Здраво интегрално жито и комплетен протеин со сите есенцијални аминокиселини! 1 чаша варена киноа обезбедува до 100 мг калциум, плус голема количина калиум и цинк Киноата е одлична здрава алтернатива на оризот и може да се сервира топла во сад или ладна во салата Големата количина на протеини во киноа ќе ви помогне да бидете сити подолго.

9. Караница

Количината на калциум во караница е доста голема, иако станува збор за помалку сварлива форма. Но, дури и ако апсорбираме само 25% од тоа, сепак ќе добиеме околу 90 мг калциум по чаша! Караницата содржи и пребиотик за поттикнување на раст на здрави цревни бактерии Караницата може да биде ретка содржина во вашите оброци и закуски, но тие се вкусни и може да се вметнат сурови или печени во многу рецепти!

10. Протеин од сурутка

1 унца протеин од сурутка обезбедува околу 200 мг калциум! Овој протеински прав делумно се добива од млеко и е одличен извор на калциум и протеини Протеинот од сурутка исто така покажа дека го подобрува нивото на шеќер во крвта и помага при слабеење Лесно се додава на смути, овесна каша и многу повеќе!

Слични Вести
Menu