5 причини зошто туристите го сакаат Дубровник

Дубровник е сигурно едно од најпосетуваните места во Хрватска и се наоѓа на листата на многу љубители на патувањата.

Не беше погрешно наречен скапоцен камен на јадранскиот брег благодарение на чистото море, прекрасните плажи, многу прекрасни природни пејзажи, историски споменици и многу повеќе содржини што го одземаат здивот.

Еве 5 главни причини зошто Дубровник е толку атрактивно место за туристите.

  1. Искачување на познатите градски  sидини

Градските  sидови на Дубровник се масивни sидови долги 2 километри направени од камен што го опкружуваат градот. Тие се многу познати историско и архитектонско наследство и се на списокот на светско наследство на УНЕСКО од 1979 година.

Ѕидовите се изградени 5 века (од 12 до 17), високи се околу 25 метри и овозможуваат најубави глетки. Потребни ви се околу 2 часа за да ги прошетате ѕидовите, така што најдобро време за започнување на прошетката е или наутро или доцна попладне (околу 5 или 18 часот). Дефинитивно е достојно искуство за кое нема да зажалите. Ѕидовите исто така се појавуваат во многу популарната ТВ -емисија „Игра на тронови“, исто како и многу други локации во Дубровник

2.Островот Локрум

Островот Локрум се наоѓа на само 10 минути оддалеченост од Дубровник. Тоа е мал остров идеален за одмор и бегство од вревата и гужвите во градот. На Локрум можете да го посетите стариот бенедиктински манастир од средниот век, или Ботанички градини кои содржат неколку илјади видови.

3. Ректорска палата

Ректорската палата е сигурно еден од најпознатите и најпопуларните архитектонски споменици во Дурбовник. Изграден е во готски стил со некои ренесансни и барокни карактеристики, додадени во реконструкцијата. Ректор претседаваше со самоуправа и во палатата можете да најдете многу збирки икони, стари мајстори, монети, статуи, антички мебел, оружје итн.

4.Прекрасни и блескави плажи

Плажите во Дубровник се претежно камчести и карпести што ви овозможуваат да скокате во чистото прекрасно море. Најпопуларните плажи и најблиску до стариот град се плажата Бање и баровите Буња. Имајте предвид дека и двајцата се прилично мали, така што ќе мора да станете рано за да најдете место, но штом ќе го направите тоа, бидете сигурни дека ќе се опуштите и ќе уживате во звуците и мирисите на морето, како и пливањето.

5.Кајак

За оние од вас кои уживаат во кајак, уште повеќе ќе уживате во кајакањето околу wallsидините на стариот град во Дубровник. Ветровите не се премногу силни, а водата е претежно мирна, така што веслањето не треба да биде претешко за никого.

crodestination.com

Слични Вести
Menu