НИКОГАШ НЕ ГО ФРЛАЈТЕ ОВОЈ ДЕЛ ОД ОРЕВИТЕ – ПРАВИ ЧУДА СО ЗДРАВЈЕТО

Дали знаевте дека кафеавите прегради од орев имаат корисни својства? Тинктурата подготвена од нив има моќно лековито и обновувачко дејство врз целото тело.

Оревите се познати по своите здравствени придобивки уште од античко време. Покрај тоа, тие содржат рекордна количина на биолошки активни супстанции во нивните зелени лушпи и во кафеавите прегради на оревите.

Партициите од орев имаат уникатен хемиски состав. Содржината на јод, натриум, калиум и магнезиум, витамини Б, Ц, Е, А, Д и ПП, танини, амино киселини, антиоксиданси, го спречуваат предвременото стареење и имаат еден куп други придобивки кои решаваат многу здравствени проблеми. На пример, нарушувањата во активноста на тироидната жлезда и ендокриниот систем воопшто, проблем со желудникот, цревата и имунолошкиот систем, може да се решат со тинктура од преградите од орев. Исто така е корисно за пациенти со дијабетес.

Како да се подготви тинктура од кафеавите прегради на оревите?

За да ја подготвите тинктурата, потребни ви се кафеавите прегради од орев(кои се наоѓаат во внатрешноста на оревот) и обична ракија, што треба да биде најмалку 40 степени. Подгответе го лекот од преградите добиени од еден килограм ореви. Прво, истурете ги во врела вода и оставете ги да отстојат околу пет минути. Отстранете ја водата и префрлете ја суровината во стаклена тегла или шише. Истурете литар ракија и цврсто затворете го капакот.

Да се ​​чува на ладно и темно место 3-4 дена. Потоа добро протресете ја теглата и оставете ја тинктурата да одстои уште 3-4 дена. Завршената смеса се чува во сад од темно стакло, така што директната сончева светлина не ги уништува корисни материи во неа и не го намалува нејзиниот лековит ефект. Подготвената тинктура ги задржува своите својства најмалку три години.

Земете го 3 пати на ден пред јадење, разредувајќи 5-7 капки од него во лажица чиста вода.

Можете исто така да го користите како лек со натопување парче газа со него и нанесување на болното место. Завиткајте го со завој. Направете една постапка дневно, по можност навечер.Ја смирува болката во зглобовите.

Запомнете дека во присуство на сериозна болест, треба да се консултирате со специјалист. Земањето тинктура не може да ја замени консултацијата со лекар!

Слични Вести
Menu