Еден филм емотивно го уништи, едно занимање повеќе го сака од глумата: Ова сигурно не сте го знаеле за Бред Пит!

Јавноста е многу заинтересирана за неговиот живот, но ние ќе ги погледнеме фактите за него што можеби не сте ги знаеле.

„Еднаш во Холивуд“, „Боречки клуб“, „Господин и госпоѓа Смит“ се само некои од многуте филмови во кои глумеше Бред Пит. Роден во 1963 година во Шанија, Оклахома, во средно училиште, Пит се занимаваше со спортски активности, учествуваше во дебати, ученички организации и училишни музички организации. Тој присуствуваше на Факултетот за новинарство во Мисури на Универзитетот во Мисури. За малку ќе дипломираше новинарство во 1986 година, кога го напушти училиштето за да ја испроба среќата во Холивуд. А останатото е историја. Подолу прочитајте неколку интересни секвенци од неговиот живот.

Не плаче кога гледа филмови, но плачеше кога ја гледаше „Куќа на надежта“:

„Овој филм целосно ме скрши“, рече тој за списанието „W“. Доброволно се пријавил да го пукнат забот пред снимањето на „Fight Club“

„Тој беше подготвен да работи за ликот на Тајлер Дарден“, изјави неговиот оддел за односи со јавноста.

Тој претпочита да биде продуцент отколку актер. „Претпочитам да сум зад камерата. Како продуцент, очигледно, вие сте дел од тимот што ја прикажува приказната на екранот“, рече тој за списанието „Интервју“, обраќајќи му се на режисерот Гај Ричи. Го напушти колеџот за да продолжи со актерството. Студираше новинарство, но се откажа кога имаше 22 години: „Беше време за дипломирање и моите пријатели полека почнаа да се посветуваат на работата. И јас с yet уште не бев подготвен“, рече тој во 2011 година. 

Често јаде кога е во кадар. Често јаде кога снима сцена, бидејќи сака да биде зафатен: „Сакам да сум зафатен со нешто, по природа сум таков“.

Знае да лета со авион. За да научи да лета со авион и да стане пилот, тој беше убеден од неговата поранешна сопруга, актерката Анџелина Џоли: „Имаме различен стил на летање – фокусиран сум на детали, а таа сака да стигне до нејзината дестинација што е можно поскоро“, рече тој во 2008 година.

Слични Вести
Menu