Ќерката на Бакир Изетбеговиќ се мажи , а Ердоган доаѓа на свадба

Јасмина Изетбеговиќ, ќерка на претседателот на СДА, Бакир Изетбеговиќ и директорка на Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево, Себија Изетбеговиќ, утре се венчава во Сараево.
Избраникот на Јасмина е бизнисменот Шамил Хумашкиќ, кој по потекло е од Столац, но живее во Германија. На интернет можете да најдете информации дека сопственикот на „Duos Technology“ е од Берлин, а дипломирал на Универзитетот Хумболт, пренесува порталот klix.ba.
Свадбата ќе се одржи во петок, 27 август, попладне во хотелот Европа.Пред тоа, шеријатска венчавка ќе се одржи во џамијата Гази Хусрев-бег. На порталот Кликс, исто така, е наведено дека на свадбената церемонија ќе присуствува и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој пристигнува во Сараево по овој повод.
Ердоган треба да ја отвори реконструираната џамија Башарџија, која беше реновирана со средства од Турската агенција за развој. Meetingе се одржи и состанок со членовите на Претседателството на БиХ, со кои исто така е планирана вечера.
Слични Вести
Menu