Плитвички езера именувани меѓу најдобрите 25 национални паркови во светот

Гласан за корисниците на најпопуларната веб -страница за патувања во светот, на листата на најдобрите 25 национални паркови во светот е претставен хрватскиот бисер - Националниот парк Плитвички езера.
Националниот парк Плитвички езера, заштитен од УНЕСКО, беше рангиран на 21-то место во светот според корисниците и 3-то најдобро во Европа.
„Меурчести, тиркизни кристални базени на националниот парк Плитвички езера ја сочинуваат една од најпопуларните туристички дестинации во Хрватска. На само два часа возење од Загреб, националниот парк нуди 50 акри шума и езеро. Во зима, тоа е земја на чудата на замрзнатите водопади. Во лето, паркот е буен со зеленило. Дрвени патеки и пешачки патеки поминуваат низ порозниот карстен варовник. Овој локалитет за светско наследство е вистински рај за диви животни, дом на с everything, од птици до свињи, па дури и мечки “, пишува TripAdvisor.
Најдобрите национални паркови во светот 
1. Национален парк Серенгети, Танзанија 
2. Националниот парк Jimим Корбет, Индија 
3. Национален резерват Масаи Мара, Кенија 
4. Национален парк Гранд Тетон, Вајоминг 
5. Национален парк Кругер, Јужна Африка 
6. Национален парк вулкан Аренал, Костарика 
7. Национален парк Гранд Кањон, Аризона 
8. Национален парк Сион, Јута 
9. Национален парк Торес дел Пајн, Чиле 
10. Национален парк Фиордленд, Нов Зеланд 
… 
21. Национален парк Плитвички езера, Хрватска

croatianweek.com
Слични Вести
Menu