Грејпфрут- цитронот и неговите здравствени придобивки

Грејпфрутот содржи приближно 88% вода. Тој е идеален за слабеење, поради содржината на лимонска киселина. Покрај тоа, тој е ефикасен и за многу други здравствени проблеми.

Слабеење

Грејпфрутот содржи ензими што согоруваат маснотии, содржи многу вода и малку натриум. Комбинацијата на овие супстанции е ефикасна во забрзувањето на метаболизмот. Се препорачува да јадете една половина грејпфрут секој ден, пред секој оброк, бидејќи тоа ќе ви помогне да изгубите тежина. Витамините и ензимите во грејпфрутот го регулираат нивото на шеќер во крвта, што прави да се чувствувате поенергични и нема да чувствувате глад помеѓу оброците.

Спречува артритис

Грејпфрутот содржи салицилна киселина, која помага при распаѓање на неоргански калциум, кој се акумулира во ‘рскавицата на зглобовите, што може да доведе до артритис. Ако веќе страдате од артритис, обидете се да пиете сок од грејпфрут со јаболков оцет за да ги ублажите симптомите на оваа болест. Салицилната киселина, која ја содржи грејпфрутот, функционира како моќен антисептик против бактериски и габични инфекции.

Спречува рак

Пигментот ликопен е одговорен за црвената боја на цитронот. Ликопенот е моќно средство против тумори и рак, бидејќи ги елиминира слободните радикали кои предизвикуваат рак. Во комбинација со витамини А и Ц, кои содржат и грејпфрут, ликопенот има уште посилен ефект. Грејпфрутот содржи и антиоксиданс наригенин. Докажано е дека овој антиоксиданс е ефикасен во лекувањето на клетките на рак на простата.

Го штити срцето

Различните антиоксиданти кои се наоѓаат во грејпфрутот помагаат во намалувањето на високото ниво на холестерол и триглицериди во крвта, а со тоа се штити еден од најважните органи во телото, срцето. Колку е поцрвен грејпфрутот, толку повеќе антиоксиданси содржи. Секој што страда од високо ниво на холестерол и триглицериди, треба да вклучи грејпфрут во својата исхрана. Се препорачува да се консумира најмалку еден грејпфрут на ден.

Го подобрува изгледот на кожата

Дали знаевте дека грејпфрутот може да ги отстрани темните дамки кои понекогаш се појавуваат на колената и лактите? Грејпфрутот може да ги отстрани дамките од кожата благодарение на витаминот Ц, кој го намалува прекумерното производство на пигмент на кожата. Исечете го грејпфрутот на половина, ставете малку шеќер над него и истријте ги на колена и лактите, или на некој друг дел од телото што сакате да го олесните (избелите). Може да го нанесете и на лицето, но бидете внимателни ако имате нежна кожа, бидејќи може да предизвика иритација.

Подмладува

Подмладување е уште една предност на грејпфрутот, што се должи и на витамин Ц. Овој витамин ја одржува кожата совршена – цврста, мазна и нежна, бидејќи го стимулира производството на колаген. Затоа е важно да се јаде грејпфрут секој ден.

Заштитува од настинка

Консумирање свеж грејпфрут или природен сок од грејпфрут помага да се елиминира температурата предизвикана од обичната настинка. Грејпфрутот ја подобрува функцијата на црниот дроб и го зајакнува имунолошкиот систем, со што нè штити од настинки и инфекции.

Слични Вести
Menu