СЕКОЈА ЖЕНА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕ РЕЦЕПТОТ ЗА ОВАА МАСКА!

Кокосовото масло и сода бикарбона прават силна комбинација која е многу корисна во отстранување на брчките и враќање на сјајниот изглед на кожата. Кога овие две состојки ќе се измешаат, се создава моќна маска за лице.

Оваа маска продира длабоко во порите, ги отстранува нечистотиите и ги намалува брчките. Исто така, ги отстранува сите мртви клетки од површината на кожата.

Кокосовото масло има антибактериски, лековити и навлажнувачки својства кои се многу корисни за негување и смирување на кожата.

За оваа маска ќе ви требаат следниве состојки:

2 лажички органско кокосово масло
1 лажичка сода бикарбона

Подготовка:

Ставете ги состојките во пластичен сад и мешајте додека не добиете хомогена смеса. Нанесете ја маската на лицето со кружни движења и оставете ја да делува 5 минути. Потоа исплакнете со млака вода и продолжете со вообичаената грижа.

Нанесете ја маската еднаш неделно.

Слични Вести
Menu