Нови вести за состојбата на Михаел Шумахер: „Преживеа, но со последици – благодарение на таа жена“

Легендарниот возач на Формула 1, Михаел Шумахер, не сме го виделе во јавноста од тешката несреќа на скијањето која ја доживеал на француските Алпи на 29 декември 2013, а неговото семејство ја крие неговата здравствена состојба.

Тој доживеал тешки повреди на главата, во кома е, а речиси осум години во јавноста податоци за неговото здравје нема.

Семејството го штити, постојат посебни протоколи и ретко кој му пришол по несреќата, а за него понекогаш пријателите откриваат по некои детали.

Сега повторно се огласи Жан Тод, близок пријател и поранешен шеф на „Ферари“ за кој возел токму Шумахер, а во изјава за германски „Блид“ тој ги открил деталите.

„Поминав многу време со Корина (сопругата на Шумахер) откако Михаел доживеа несреќа на скијање. Таа е прекрасна жена и со сите управува во семејството“, изјавил Жан Тод и додал дека состојбата на славниот германски возач во иднина „полека, но сигурно ќе се поправи“:

„Корина не очекуваше дека ќе мора да работи, но одеднаш немаше избор. Сепак, тоа прекрасно го прави, ѝ верувам и таа прекрасно работи, а и таа ми верува мене. Благодарение на докторите и соработката на Корина која сакаше да преживее, Михаел е жив, но со последици“.

Ова е значително оптимистичка порака за здравствената состојба на Михаел Шумахер.

Инаку, за ситуацијата со Михаел Шумахер ќе излезе и документарец кој треба да се промовира на 15 септември.  

Слични Вести
Menu