5 ефикасни начини да се разбудите наутро без шолја кафе: Ќе бидете одморни и полни со енергија!

Навиките не се менуваат во текот на ноќта и сигурно е дека ќе ви треба малку време за да се навикнете на промените што сте ги направиле. Најдобро е постепено да се ослободите од навиката од која сакате да се ослободите, бидејќи во спротивно ќе создадете контра-ефект.

Можеби нема да можете да замислите да го започнете денот без утринско кафе, но тоа е всушност возможно со неколку едноставни и пред се ефективни совети. Иако мислите дека нема ништо подобро од тоа да се разбудите со шолја миризливо кафе, поради негативните симптоми на кофеин на телото, можеби ќе треба да го започнете утрото на поздрав начин.

Будете се во исто време

Ако вашиот распоред варира во текот на неделата, вашето тело постојано се обидува да се прилагоди. Размислете за вашиот распоред и одлучете во кое време е точно да станете и да се будите во исто време секој ден.

Ова ќе му олесни на телото да се навикне на распоредот, така што ќе ви биде полесно да станете наутро.

Започнете го денот со вежбање

Нема ништо подобро отколку да го започнете денот со утринска гимнастика и лесни вежби за истегнување. Ако преферирате трчање, утринско трчање или брза прошетка на свеж воздух веднаш ќе ве разбуди, подготвувајќи ве за успешниот ден пред нас.

Туширајте се со ладна вода

Најбрзиот начин да се разбудите наутро е да се истуширате со постудена вода. Можеби звучи како лоша идеја, но ако се истушите со топол туш, ќе се чувствувате поопуштено и „cozy“. Од друга страна, ако постепено испуштате поладна вода, полесно ќе се разбудите.

Свеж воздух и сончева светлина

Еден од најдобрите начини да се разбудите без кофеин е да го изложите телото на природно сонце и свеж воздух. Исто така, во текот на денот кога се чувствувате уморно, излезете на свеж воздух и земете неколку длабоки вдишувања, или уште подобро – прошетајте.

Ова ќе му помогне на вашето тело брзо да се разбуди. Раширете ги завесите во спалната соба во текот на ноќта за да можете да се разбудите на сонце.

Избегнувајте јаглехидрати

Ако јадете многу јаглехидрати наутро, ќе почувствувате пад на енергијата за неколку часа. Наместо тоа, обидете се да јадете јајца, зеленчук, овошје за појадок, наместо колачи, житарици и слична храна.

Слични Вести
Menu