Погребан таткото на сиртаки – илјадници луѓе се збогуваа со Микис Теодоракис

Илјадници луѓе дојдоа денеска на Крит за да му оддадат последна почит на грчкиот музички великан и политичар Микис Теодоракис, кој ќе биде погребан во село недалеку од Ханија, во согласност со неговата последна желба.

Теодоракис, кој беше децениски составен дел на грчката политичка и музичка сцена, почина во четвртокот, 2 септември, во Атина на 96-годишна возраст.

Ковчегот со неговото тело беше изложен три дена во црква во Атина, а потоа беше пренесен со траект на Крит синоќа, објави АП.

Илјадници луѓе го поздравија на островот, каде што општинскиот оркестар ја предводеше поворката до црквата во Ханија. Таму граѓаните го обиколија ковчегот, положија цвеќиња, го допреа со рацете и го бакнаа. Неколку часа подоцна ковчегот беше пренесен во селото Галатас, во предградието, каде што се одржува главната погребна церемонија.

На погребот присуствуваат грчкиот претседател, премиерот, шефот на најголемата опозициска партија и други политичари, како и семејството на Теодоракис.

Теодоракис остави зад себе исклучително богато уметничко наследство, а меѓу музиката на која работеше за бројни светски филмови е југословенскиот воен спектакл „Сутјеска“, додека во 1999 година јавно изрази противење на НАТО-агресијата против Сојузна Република Југославија и Србија.

Описот на Теодоракис вклучува бројни симфонии, опери, балети, кантати и ораториуми, за кои тој честопати црпеше инспирација од грчката народна музика и остана светски познат по композицијата за филмови како „З“ (1969) и „Серпико“ (1973), иако можеби најпрепознатлива е познатата тема „Грчка Зорба“ (1964), во која иконската улога и танц ја играше Ентони Квин.

Слични Вести
Menu