6 ХРАНИ ЗА СИЛЕН ИМУНИТЕТ ВО ЕСЕН

Со почетокот на есенската сезона и во пресрет на зимата, време е да размислите за вашиот имунитет. Редовни спортски активности, јадење полесно месо, намалување на штетните јаглехидрати, додавање на менито лук, мед, кромид, ѓумбир, агруми. Ова се мали, но многу важни чекори за добар имунитет и да бидете поотпорни на настинки и грип. Храната е секогаш основа за добро здравје. Погледнете која друга здрава храна ќе ви помогне да го зајакнете имунитетот оваа есен.


Акаи Бери

Овие мали плодови се неверојатно богати со антиоксиданси, особено антоцијани. Антоцијаните помагаат во одржување на балансирано ниво на холестерол, го зајакнуваат имунитетот. Бобинките Акаи се исто така богати со полифенолни соединенија кои можат да ја намалат неисправноста на клетките, што може да доведе до бројни здравствени проблеми. Акаи Бери, исто така, може да се најде во органски продавници во различни форми.

Семки од сончоглед

Вкусни, богати се и со витамин Е. Според западните извори, ¼ чаша семки од сончоглед содржи над 80% од препорачаната дневна количина на витамин Е. Семињата се исто така богати со селен, кој е важен за кардиоваскуларниот систем и здравје на тироидната жлезда.

Зелен чај

Одличен пијалок за зајакнување на имунитетот во есенските и зимските месеци. Зелениот чај, како и црниот, е богат со флавоноиди, кои се еден вид антиоксиданс. Зелениот чај има високо ниво на епигалокатехин галат (EGCG), моќен антиоксиданс за кој се покажа дека ја подобрува имунолошката функција.

Природен јогурт

Тој е богат со пробиотици, кои се корисни бактерии кои го стимулираат имунолошкиот систем. Исто така, јогуртот содржи витамин Д, кој исто така е поврзан со добар имунитет. Наместо да консумирате готови овошни јогурти со засилувачи, пробајте природен јогурт, на кој можете да додадете корисни семиња, свежо или сушено овошје, малку ореви, бадеми.

Бадеми

Бадемите се јаткасти плодови богати со витамин Е, кој е клучен антиоксиданс за нашиот имунолошки систем. Исто така, нивната конзумација ни обезбедува корисни масти, влакна, протеини, магнезиум. Покрај тоа, бадемите се одлични за исхрана, помагаат во балансирање на шеќерот во крвта, крвниот притисок.

Калинки

Калинката може да се најде како овошје или во форма на чај, екстракт, сок. Се верува дека ова овошје може значително да му помогне на телото да се избори со разни вируси.

Слични Вести
Menu