L’Equipe открива неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

L’Еquipe на насловната страница објави детали за договорот на Меси со ПСЖ во денешното печатено издание.

Најголемиот француски спортски дневник ја носи приказната на првите две страници со досега необјавени детали поврзани со сензационалното пристигнување на Меси во Париз ова лето. Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња потпиша договор до 2023 година со опција за продолжување на уште една година, и тешко е да се поверува дека Аргентинецот нема да го искористи.

L’Equipe пишува дека Меси има годишна плата од 30 милиони евра, но нето. Данокот на доход за фудбалерите, кои припаѓаат на највисоката класа на приход, изнесува 45 проценти плус уште четири проценти од дополнителниот данок за екстремно високите плати. Ова значи дека Меси ќе го чини ПСЖ нешто помалку од 60 милиони евра годишно кога станува збор за платата, а има и бонус за „лојалност“ што на Меси ќе му донесе дополнителни десет милиони евра нето во 2023 и 2024 година. Во превод, доколку го продолжи договорот и остане во Париз до крајот, Аргентинецот ќе заработи 110 милиони евра.

Сепак, ова не ги вклучува можните бонуси за освојување на купот, шампионатот и / или Лигата на шампионите. На играчите на ПСЖ им е загарантиран бонус од нешто помалку од еден милион евра за да ја освојат Лигата на шампионите, што е главната цел на катарските сопственици.

Новина во договорот на Меси во споредба со другите договори е фактот дека ПСЖ ќе му плати милион од сите споменати милиони во форма на крипто валута, односно „токени за навивачи“ на ПСЖ. Тоа е фудбалска валута на иднината што навивачите можат да ја купат и трошат за да учествуваат во разни клупски активности. Навивачкиот знак на ПСЖ, продаден од Socios.com, вредел 40 евра пред доаѓањето на Меси, а сега вреди 25 евра, што е пад од 40 проценти.

Но, експертите предвидуваат дека вредноста на токените значително ќе се зголеми во наредните години, па Меси потенцијално би можел да заработи многу од нив. „Л’Екип“ тврди дека една третина од сите издадени токени за навивачите на ПСЖ се во сопственост на Меси. Францускиот весник тврди дека Меси не може да загуби премногу од тоа, а може да добие многу.

Слични Вести
Menu