КОГА МОЗОКОТ СФАЌА ДЕКА СТЕ НАЈАДЕНИ?

Прејадувањето со вишок калории се случува крајно незабележливо. Она што е важно е количината на храна, големината на порцијата, односот на хранливите материи во неа, но и времето за кое ја голтаме нашата храна. Потребно е извесно време за мозокот да ги прими сигналите испратени од дигестивниот тракт дека сте сити. Овој процес не се случува веднаш и ова е период во кој постои ризик од прејадување пред да се почувствувате сити. Чувството на ситост е одредено од врската помеѓу желудникот, цревата и мозокот.

Обично се потребни околу 20 минути за мозокот да прими сигнали од дигестивниот тракт дека сте веќе сити и нахранети.

Кога телото е гладно, хормонот грелин, познат како хормон на глад, се ослободува. Тој сигнализира до мозокот дека ви треба храна. Ова е и моментот кога почнувате да чувствувате грчеви во стомакот – еден од очигледните знаци на глад. Откако ќе почнете да јадете, се започнува производството и лачењето на ензими и хормони вклучени во варењето и намалувањето на нивото на грелин во телото. Ова е исто така процес со кој сигналите почнуваат да се испраќаат до мозокот дека сте веќе сити. Овој процес може да трае во просек околу 20 минути од почетокот на оброкот.

Иако желудникот и цревата се во постојана комуникација со мозокот преку нервниот систем, може да потрае подолго за да се примат сигналите. Затоа нутриционистите советуваат да јадете што е можно побавно. Ова е важно не само во однос на соодветен прием на сигнали од мозокот, туку и за подобрување на варењето. Колку подобро храната се џвака, толку подобро се апсорбира од телото. Некои хранливи материи, како што се едноставните јаглехидрати, се апсорбираат во усната шуплина преку плунка, на пример.

Добро изџваканата храна достигнува подготвена за метаболизам во дигестивниот тракт, што ја олеснува неговата апсорпција и квалитетна употреба од телото.

Како побрзо да се чувствувате сити?

Еден начин е да се јаде бавно. На овој начин нема да внесете вишок храна. Додека го јадете пропишаниот дел, чувството на ситост ќе стигне до вашиот мозок.

Друг начин е да додадете повеќе влакна, протеини и здрави масти во секоја порција. Комбинацијата на овие макронутриенти е важна во смисла на здрава исхрана и одржување стабилна тежина и крвна слика.

Влакната се наоѓаат во зеленчук, овошје и житарки. Протеинот може да се добие од месо, производи од животинско потекло, јајца, риба, ореви, семиња, мешунки. Здравите масти доаѓаат од ореви, семиња, авокадо, маслиново масло, маслинки, риба.

Комбинацијата на овие супстанции бара повеќе време за варење, што ќе го продолжи чувството на ситост и ќе ви даде повеќе енергија во текот на денот. Ова исто така ќе ве заштити од ненадеен глад, што ќе ве натера да јадете штетни и висококалорични грицки.

Слични Вести
Menu