Прв пат во јавност по породувањето- Меган и Хари во Њујорк

Со прв настап во јавноста по породувањето на малата Лилибет во јуни, Принцот Хари и Меган Маркл се појавија во Њујорк на приватна посета на Меморијалниот центар за 9/11 во Менхетн.

Војводата и Војвотката од Сасекс повеќе не настапуваат како претставници на Британската монархија, но и покрај тоа беа третирани како кралски личности на нивната патување во Њујорк, па Меморијалниот центар беше затворен за посетители за време на нивната посета.

Градоначалниот на Њујорк Бил де Блазио заедно со неговата жена и син, и гувернерот Кети Хочул ги придружуваа Хери и Меган на тура низ опсерваторијата во Светскиот Трговски Центар.

Ова беше првото поважно појавување на парот во јавноста откако пред 18 месеци се откажаа од службените активности на Кралството и се преселија во Калифорнија минатата година. Парот во моментов е на тридневно патување во Њујорк со распоред на појавувања на неколку јавни настани од висок профил, меѓу кои и настанот „Global Citizen Live“ за поттикнување на еднаквост во доставата на вакцините за Ковид-19.

Слични Вести
Menu