КОИ СЕ ПРИДОБИВКИТЕ ОД ЦРВЕНИОТ ВИНСКИ ОЦЕТ!

Винскиот оцет е совршен додаток на вкусот на јадењата: белиот вински оцет е состојка во преливи за салата, црвениот вински оцет е идеален како додаток на маринадите. Винскиот оцет додаден во садот го збогатува со специфичен кисел вкус и арома. Исто така, има многу здравствени својства. Дали вреди да се користи во вашата кујна?

Оцет – општи карактеристики

Оцетот е познат илјадници години како еден од најстарите производи за ферментација. Постојат многу документирани информации дека тоа било популарен зачин, конзерванс и безалкохолен пијалок во древниот Вавилон. Исто така, се користи во народната медицина за лекување на разни инфекции со векови.

Ги уништува патогените бактерии во дигестивниот систем, делува на инфекции на уринарниот тракт, ги смирува и ги елиминира симптомите на ревматоиден артритис, го регулира нивото на холестерол, ги зајакнува крвните садови, ги намалува телесните масти, ја подобрува физичката состојба и го зајакнува имунолошкиот систем. Оцетот е производ што се користи во секојдневниот живот.

Вински оцет – здравствени својства

Винскиот оцет е вреден за неговите проздравствени активности:

  • ја поддржува работата на црниот дроб;
  • го чисти телото од токсини;
  • ја зголемува апсорпцијата на калциум и магнезиум од храната;
  • го намалува ризикот од срцеви заболувања;
  • го намалува ризикот од атеросклероза;
  • има бактерицидно дејство;
  • го забавува процесот на стареење;
  • го намалува создавањето на брчки;
  • го поддржува правилниот метаболизам на маснотиите и јаглехидратите;
  • ги стимулира органите за варење да лачат повеќе дигестивни ензими.

Вински оцет – здравствени ефекти

Иако винскиот оцет има многу здравствени придобивки, тој не содржи витамини или минерали. Поради ниската содржина на калории и недостатокот на маснотии, тој е идеален за луѓе кои губат телесната тежина. Исто така, го забрзува метаболизмот и го потиснува апетитот. Исто така, има бактерицидно дејство. Благодарение на силниот антиоксиданс – ресвератрол – црвениот вински оцет го забавува процесот на стареење на кожата: го намалува создавањето на брчки и промена на бојата.

Винскиот оцет е состојка што се користи во природната медицина и козметиката. Оваа супстанца може да се користи и надвор од телото. Оптимално подготвен компрес од пешкир за еднократна употреба натопен во вода со неколку капки вински оцет, ефикасно ја неутрализира главоболката.

Винскиот оцет може да се користи и за секојдневна нега на проблематична кожа, но во таква ситуација мора да се разреди со голема количина вода. Благодарение на својствата за дезинфекција, состојбата на кожата се подобрува од ден на ден, симптомите на акни и микоза исчезнуваат. Винскиот оцет, исто така, делува како средство за

Вински оцет – други својства

Оцетот има антимикробни својства што го прават корисен во многу области. Од античка Грција, оцетот е широко користен како антифунгална и антибактериска компонента поради неговата многу ниска pH вредност и присуството на оцетна киселина како главна состојка. Продирањето на оцетна киселина во клеточната мембрана на микробите доведува до нивна смрт. Антимикробната активност на оцетот зависи од различни аспекти, вклучувајќи бактериски соеви, агрегација на киселина, јонска јачина, pH вредност и температура.

Слични Вести
Menu