Месечен хороскоп за октомври 2021 година

Овен

За овенот октомври ќе биде месец на љубов. Ѕвездите ви се наклонети. Благодарение на Меркур, ќе ви биде лесно да ги анализирате односите и да размислите што навистина сакате од животот. Во врските треба да дејствувате. Направете го вашиот партнер среќен и направете му некакво изненадување. Ако не сте задоволни со состојбата, честопати ќе сакате да им ги наметнувате своите мислења на другите, што може дури и да има спротивен ефект. Затоа, претпочитајте ситуации каде што не може да има директна конфронтација.

Ако овенот го имаше заслужениот одмор во септември, сигурно разбира дека понекогаш е потребно да се забави – и ќе продолжат да го применува ова темпо. Октомври е идеален за прошетки во природа, уметнички дела или други смирувачки активности. Само на овој начин ќе ја соберете потребната сила и инспирација. Нема потреба да брзате никаде. До крајот на месецот ќе почувствувате таков наплив на ментална енергија, што ќе биде јасно дека била вредна кризата.

Бик

Во октомври биковите конечно ќе застанат на нозе. Влијанието на Венера во вага ќе им даде на жените особено магичен шарм што ќе ги воодушеви и старите пријатели и новите познајници. И, се разбира, ќе уживате во тоа. Затоа, не треба да се двоумите да носите повеќе шарена облека или да ги истакнете облините.

Сепак, убавината може да донесе и негативни работи во форма на завист и љубомора. Ако интуицијата ве предупредува за каква било опасност, следете го овој инстинкт и откријте ги овие ситуации.

Благодарение на влијанието на Венера, октомври ќе биде период полн со емоции. Врските ќе се стабилизираат и конечно ќе бидете сигурни во која насока ќе сакате да се движите. Бикот сега ќе се однесува многу љубезно и учтиво кон својата поубава половина, што ќе резултира со тоа што вашиот партнер ќе се чувствува како да е во бајка. Одеднаш ќе погледнете наназад кон вашето минато однесување и ќе сфатите дека многу испади биле практично бесмислени.

Близнаци

Овој есенски месец ќе донесе наплив на креативност и храброст во животот на близнаците. Можете да ги користите за да ги исполните плановите што ги имавте во вашата глава долго време, но никогаш не било вистинското време да ги спроведете. Покрај тоа, добро време е да брзате со поправки во куќата, на пример. Можно е и негативните влијанија на Уран да допрат до вас, а вие да дејствувате премногу импулсивно и тврдоглаво. Можеби не ви се допаѓа вашето соседство. Дури и ако добро ги разгледате вашите идеи, секогаш е добро да добиете совет од некого.

Почетокот на новиот месец ќе разбуди желба за одмор, и затоа октомври ќе ве поттикне да го забавите вашиот животен ритам. Годината полека се движи кон крајот, а вие успеавте да направите многу. Близнаците треба да сфатат дека не мора постојано да работат и да брзаат некаде. Вечерите поминати во читање книги или гледање филмови се апсолутно идеални.

Рак

Раковите ќе бидат многу комуникативни во октомври, што го предизвика Сатурн. Иако обично избегнувате да запознавате нови луѓе, ова време ќе уживате во друштвото на луѓето и лесно ќе можете да се сложувате со секого. Можете да ја користите оваа способност во деловни преговори или кога работите со власти.

Што се однесува до здравјето, може да страдате од грчеви во нозете, што треба да се обидете да ги спречите со консумирање магнезиум. На почетокот од октомври зглобовите ќе ви бидат чувствителни и лесно може да ги повредите.

Ако сте размислувале за ново хоби, октомври е идеален месец за да го направите тоа. Енергијата од овој период е добра за секакви креативни активности, а со тоа ракот ќе биде одличен при цртање или создавање музика. Спортот е неверојатен; ќе се опуштите многу од виорот на работните мисли и затоа ќе бидете полни со нова енергија. Исто така, ќе ви оди учењето, па затоа е добра идеја да почнете да се надградувате во својата област.

Лав

Во октомври романтичното дел на лавот ќе се разбуди. Треба да подготвите изненадување за вашиот партнер бидејќи дефинитивно ќе ви недостига инспирација. И двајцата заслужувате момент сами по доста долго време, но внимавајте да го пронајдете вистинскиот момент за изненадување. Лошо избраниот момент може да доведе до расправија.

Благодарение на влијанието на Меркур во положбата на вага, ќе биде одлично време за самообразование, кое можете да го користите, на пример, за обука на работно место или курс за странски јазици. Ако не сте расположени за друштво, читањето може да биде одлична опција.

Со влијанието на Венера, октомври ќе ја зголеми вашата емпатија и така нема да имате проблем да ги почувствувате емоциите на другите луѓе и да ги разберете нивните потреби. Ќе емитувате љубов, благодарение на што ќе привлечете многу позитивни настани во вашиот живот – сега дури и би можеле да ја сретнете љубовта на вашиот живот. Ќе процветаат и семејните односи, затоа препорачуваме да се поврзете и со вашето далечно семејство. Можеби ќе се изненадите колку ќе се сложувате.

Девица

Природата на девиците е да не се грижат многу за мислењата на другите и да се грижат за себе. Нема да биде поинаку ниту во октомври. За жал, вашите пријатели може да го сфатат ова како знак на незаинтересираност и може да имаат помал контакт со вас. Обидете се да слушнете што имаат да кажат. Можеби ќе се изненадите колку им е потребна вашата помош.

Овој месец е идеално време за контакт со природата, градинарство или берење печурки и билки. Самото време поминато надвор може да ви помогне да ја пронајдете внатрешната рамнотежа.

Октомври ќе донесе желба да се изолирате од околината. Девицата ќе се чувствува најдобро кога е сама, затоа што има можност целосно да се посвети на себе. Ако треба да ги средите мислите, почнете да пишувате дневник. Ќе чувствувате дека интеракцијата со другите е бесмислена. Сепак, имајте на ум дека искрениот разговор со вашите пријатели или семејство вреди многу. Разбирањето од вистинските луѓе може да ве извлече од дури и најдлабоката криза.

Вага

Вагите ќе ја пронајдат својата внатрешна рамнотежа. Октомври ќе биде одличен месец за реализација на плановите, а најдоброто нешто што треба да го направите е да одвоите време за себе и да уживате во времето поминато сами. Треба да си ги средите мислите, а за тоа е потребна приватност. Престојот во природа ќе направи да се чувствувате добро и ќе има одличен ефект врз вашето ментално здравје.

Дополнително, треба да се грижите за вашето физичко здравје, особено бубрезите и мочниот меур. Облечете се добро и избегнувајте предолго останување надвор.

Во октомври ќе се посветите на промена на вашиот живот, а универзумот ќе ви даде можности што ќе ве приближат до овој сон, со забрзано темпо. Благодарение на влијанието на Венера, сетилата на вагата ќе бидат изострени, вклучувајќи го и „шестото“. Тоа ќе ви помогне да ги видите вистинските намери на луѓето – не само оние што ги претставуваат. Ќе почувствувате измама од километри, па добро би било да ја избегнете.

Скорпија

Едноставно ќе се истакнете на работа. Ќе можете да добиете што сакате. Сонцето ќе ви ја даде потребната сила и ќе ви овозможи да постигнете работи за кои никогаш не сте мислеле дека се можни.

Дополнително, оваа sвезда ќе им обезбеди на скорпиите енергија и здравје. Веројатно ќе се чувствувате полни со живот и повитални од вообичаеното. Сепак, може да се појават проблеми за скорпиите кои имаат тешкотии со простатата.

Благодарение на моменталната енергија, вашиот лидерски потенцијал ќе стане многу силен. Без разлика дали станува збор за работа или лични односи, вашата околина ќе чувствува авторитетна енергија. Сепак, треба да запомните дека не знаете сѐ, а мислењето на другите луѓе може да биде корисно во многу случаи. Октомври ќе се одвива во духот на доминантното размислување и јасната визија. Се чувствувате како точно да знаете што барате во животот. Одете напред, но не заборавајте за потребите на вашите блиски.

Стрелец

Стрелците честопати ќе бидат обземени од желба за хармонија. Ќе се чувствувате целосно избалансирано и ќе можете да го пренесете чувството на мир на другите, и затоа, најверојатно, ќе бидете многу популарни во тимот на колеги или соученици. Меѓутоа, ако ви се случи да ви недостига задоволство во врската, може да преземете радикални чекори за повторно да ја воспоставите.

Венера ќе ви даде необично чувство за убавина во октомври. Не само што ќе напредувате, туку и ќе имате одличен вкус. Затоа, времето е идеално за промена и украсување на куќата или градината.

Октомври ќе биде прилично сериозен период за вас. Сега, нема да барате забава со пријателите и семејството, туку тишина, за да можете да ги слушнете вашите мисли. Изолацијата ќе биде ваша секојдневна реалност и воопшто нема да имате проблем со тоа. Се отвораат врати за вас – врати кон внатрешниот свет – имате можност да се приближите до сфаќањето за вашата мисија во овој свет.

Јарец

Во октомври јарците ќе претпочитаат осаменост и длабоки мисли. Често ќе размислувате за смислата на животот и ќе ги анализирате односите со другите. Ова може да доведе до желба да запознаете нови луѓе. Ќе се надевате дека меѓу нив ќе го пронајдете вистинскиот партнер или пријател. Не очекувајте премногу и не верувајте му слепо на секој што ќе го сретнете.

Обидете се да најдете повеќе време за вашите родители и браќа и сестри овој месец. Во последно време не им го посветувате вниманието што го заслужуваат, така што тие ќе ја ценат вашата посета.

Водолија

Водолиите ќе бидат доста контрапродуктивни во работниот живот. Односите со колегите ќе бидат одлични бидејќи сте многу комуникативни и забавни. Од друга страна, вашите претпоставени, исто така, може да забележат, и тие можеби повеќе го сметаат за недостиг на трудољубивост. Затоа, секогаш треба да бидете свесни за тоа кој ве гледа.

Кон крајот на октомври ќе бидете склони кон мигрена, забоболки и болка во горниот дел од телото. Слушајте го вашето тело и потрудете се да ги спречите овие здравствени проблеми.

Водолиите генерално немаат недостиг на идеи, но октомври ќе значи уште поголема инспирација. Можеби размислувавте за амбициозен проект и размислувавте како да го започнете. Тоа е навистина идеална можност да застанете на нозе. Ако го немате потребниот финансиски капитал, обидете се да побарате помош од инвеститор.

Октомври е месец на деловно работење и преземање одговорност за вашата финансиска состојба. Ако некое време не сте биле среќни во вашата работа, во однос на финансиите, и не можете да ја подобрите, сега е вистинското време да ја преземете среќата во ваши раце. Можеби јарецот има идеја што сака да ја реализира долго време, но се плаши поради малата побарувачка.

Риби

Овој месец ќе биде доста груб за рибите. Влијанието на Марс ќе ја зголеми вашата неспособност да ги следите вашите цели. Често ќе се чувствувате безнадежни, што веројатно ќе се претвори во гнев и ќе треба да го истурите на некого. Пред да знаете што се случува, многу луѓе околу вас може да страдаат. Наместо тоа, обидете се со џогирање или интензивни вежби, на пример.

Меѓутоа, во октомври вашата одлучност ќе биде поважна. Нема да бидете расположени да разговарате со никого, па ќе биде одлично ако инвестирате време во саморазвој.

Без разлика дали сте вработени или сте претприемач, овој пат ќе работите многу добро на работа. Рибите сега имаат можност да добијат повеќе пари, како и вредни контакти. Ќе станете отворени за работни понуди и клиенти – ова се чекори кон непознатото, но растеме благодарение на нив. Октомври, исто така, ќе донесе ново познанство. Сепак, имајте на ум дека грижата што ќе започнете да ја давате на оваа врска не треба да ја надминува грижата што ја давате за себе. Љубовта кон себе е важна работа и еден од најголемите благослови на животот е да го правите она што е во согласност со вашите ментални вредности.

Слични Вести
Menu