ЈАДЕЊА СО СПАНАЌ ШТО ЌЕ ГИ ЈАДАТ ДУРИ И ОНИЕ КОИ НЕ САКААТ СПАНАЌ

Една чаша замрзнат спанаќ има повеќе од четири пати повеќе количество хранливи материи – како што се влакна, железо и калциум – од чаша свеж спанаќ, а е добра опција во оние денови кога фиоката за зеленчук содржи свеж ама свенат магдонос или скиселана тиквичка.

Замрзнатиот спанаќ има завидна количина хранливи материи, затоа кулинарските експерти споделија неколку неколку креативни начини за користење на овој зеленчук.

Лесен омлет од спанаќ

Лесно растопете го во тава со малку маслиново масло, потоа прелијте со две изматени јајца, посипете со млеко и зачинете добро. Печете неколку минути, преклопете и превртете. Додавањето сирење или неколку парчиња домат добро функционира со овој омлет.

Збогатување на пица

Замрзнатиот спанаќ е одличен за пица! Одмрзнете го, исцедете ја течноста и додајте го во вообичаените домашни додатоци за пица. Ако сакате да пробате нешто различно, спанаќот е одличен за бела пица – размислете да комбинирате различни сирења и спанаќ, без домати.

Тортиљи со спанаќ

Ова е популарно јадење за деца и возрасни. Изрендајте една или две омилени сорти сирење и измешајте ги со малку одмрзнат замрзнат спанаќ (исцедете ја вишокот течност).

Измешајте го со урда и намачкајте на лиснато тесто

Ако обожавате лиснато тесто, сега можете да го збогатите и со спанаќ. Исцедете ја водата од замрзнатиот спанаќ пред да го измешате со неколку лажици урда. Потоа ставете го во рерна 10-15 минути, додека убаво не пожолти. Можете да го исечете лиснатото на мали квадрати или триаголници.

Слични Вести
Menu