ПОДОБРЕТЕ ГО ВАШИОТ ИМУНИТЕТ ЗА ВРЕМЕ НА СЕЗОНАТА НА ГРИП СО ОВИЕ 5 ЛЕСНИ ЧЕКОРИ!

Есента е тука, времето е студено и влажно и ние сме склони кон настинки и болести. И со сезоната на грип, мора повеќе да се грижиме за себе. Со овие 5 чекори, ќе бидете добро подготвени и ќе уживате во пријатните дождливи денови и шарени сончеви прошетки.

Потпирајте се на билките и зачините: Кромид, лук, ѓумбир, црн бибер, лута црвена пиперка, лук, куркума итн. Сите овие ароматични зачини содржат компоненти кои помагаат да се стимулира нашиот имунолошки систем. Додавајте ги почесто во вашите оброци.
Добро е да пиете чаша чај од камилица, коприва или зелен чај секој ден.

Витамин Д
Стресот и високото ниво на кортизол се поврзани со зголемен ризик од вирусна инфекција. Витаминот Д помага да се намали производството на хормони за стрес.

Земајте пробиотици
Околу 70% од нашиот имунитет зависи од цревата. Одржувањето на здрав дигестивен систем е многу важно кога сакаме да одржиме силен имунитет. Пробиотиците се добри бактерии кои можат да се најдат во ферментирана храна како кисела зелка, јогурт, кефир, кисели краставички. Тие се грижат за здравјето на дигестивниот систем.

Земајте цинк
Цинкот е клучен за одржување на силен имунитет. Минералот има антиоксидантни својства и помага да се зајакне поставата на слузницата на грлото, носните канали и гастроинтестиналниот тракт.

Јадете разновидно
За да одржите добар имунитет, потребни ви се многу хранливи материи, како што се витамини А, Ц, Д и Е, селен, омега – 3 масни киселини. Фокусирајте се на конзумирање квалитетни животински протеини, мешунки, ореви и семиња, како и многу свежо овошје и зеленчук. Избегнувајте преработено месо, пржена храна, алкохолни пијалоци, преработени печива или производи со вештачки засладувачи или рафинирани шеќери.

Слични Вести
Menu