ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ АКО ПИЕТЕ ЧАЈ ОД КАМИЛИЦА СЕКОЈ ДЕН

Придобивките од камилицата се познати со децении и со сигурност можеме да кажеме дека е една од најкорисните билки. Поради оваа причина, активно се користи во народната медицина за лекување на голем број болести.

Многу билкари препорачуваат да пијат чај од камилица дневно. За да разберете што точно е лековитиот ефект на чајот, можете да се запознаете со карактеристиките на неговиот состав. Чајот од камилица содржи:

Апигенини

Супстанции дизајнирани да ги потиснат алергиските реакции и сите воспалителни процеси. Тие се борат со слободните радикали и се способни да спречат формирање на одредени видови на клетки на ракот.

Лутеолини

Компоненти кои обезбедуваат моќен седативен ефект. Ефект – намалување на различни чувства, како што се страв, вознемиреност и паника. Тие се користат за лекување на хистерични состојби, продолжена депресија. Тие се особено корисни за луѓето кои страдаат од несоница и кошмари.

Кумарини

Антивоспалителни лекови. Тие се оние кои обезбедуваат карактеристичен и препознатлив мирис од камилица. Што да се забележи: Оваа супстанца може да се користи за да се елиминира отокот што се јавува во постоперативниот период.

Аскорбинска киселина

Најважната состојка потребна за нормално функционирање на телото. Тој е тој што ја одредува работата на коските и сврзното ткиво, го регулира нивото на холестерол во крвта што треба да се претвори во жолчка. Покрај тоа, може да дејствува како моќен антиоксиданс.

Тубулин

Тие во суштина се природни лаксативи. Тие се оние кои обезбедуваат горчлив вкус, го стимулираат гастроинтестиналниот тракт, ја нормализираат внатрешната цревна микрофлора.

Пектини

Ефикасно ги чисти внатрешните системи од штетни соединенија, тие не ја нарушуваат природната микрофлора.

Каротени

Компоненти кои го стимулираат метаболизмот. Со забавување на процесот на стареење, тие се дизајнирани да го продолжат животот и да ја зачуваат убавината на една личност.

Есенцијални масла

Тие имаат анти-воспалителни, антибактериски и аналгетски својства. Во некои случаи, може да ја забрза регенерацијата.

Покрај тоа, камилицата вклучува витални витамини (ВИТАМИН Ц) и елементи во трагови (железо, калциум, цинк, итн.).

Како заклучок, можеме да кажеме дека чајот од камилица ќе ве направи поздрави, ќе го зајакне вашиот имунолошки систем, ќе ве спаси од стрес и многу други болести.

Слични Вести
Menu