Вака Пол Вокер ја предвидел сопствената смрт

Актерот Пол Вокер, ѕвездата на филмската франшиза „Брзи и бесни“, почина прерано, на само 40 години. Тој го загуби животот во бесмислена сообраќајна несреќа во ноември 2013 година.

Несреќата во која загина актерот, на некој начин ги отсликува акробациите кои ѝ пркосат на смртта и брзите возења кои ги прославија филмовите „Брзи и бесни“.

Вокер возел со својот пријател Роџер Родс, бизнисмен Порше Карера ГТ, и додека присуствувал на хуманитарен настан во Санта Кларита, Калифорнија, за жртвите од тајфунот на Филипините. Вокер бил на совозачкото седиште кога Роудс изгубил контрола над автомобилот и удрил во столб со светлосна светлина со брзина до 100 километри на час, при што и двајцата загинале.

Одделот на шерифот на округот Лос Анџелес одлучи дека брзината е причина за несреќата.

„Истражителите утврдија дека причината за фаталниот судир на возилото е брзина која не е безбедна за условите на патот“, соопштија од одделот на шерифот во март 2014 година. Ограничувањето на брзината на делот од приградскиот пат во близина на настанот беше само 45 км на час. .

Во моментот на неговата смрт, Пол Вокер работеше на филмот „Fast and Furious 7“ и беше на пауза за Денот на благодарноста. Грозоморен знак за неговата смрт се појавува во една од сцените од филмот, која за чудо протече само неколку дена пред страшниот судир кој му го одзеде животот.

Во сцената, главните ѕвезди на филмот – Вокер, Вин Дизел и Тајрис Гибсон – се на погребот на друг лик во филмот. Во еден момент Гибсон му вели на ликот на Вокер: „Вети ми, Брајан, нема да има повеќе погреби“. Вокер одговара: „Само уште еден“, (заколнувајќи се на одмазда против негативецот во филмот). Но, фановите ја сфатија таа реченица „Само уште еден“, како претчувство за претстојната смрт на актерот.

Друго можно претчувство се случи на денот на смртта на Вокер. Тој, наводно, побарал од мајка си да ја напушти работата како медицинска сестра и да се грижи за неговата 15-годишна ќерка, бидејќи му било многу тешко да ги усогласи долгите снимања и отсуствата од дома со родителите, како и да најде помош која му требаше заради често отсуствуо на работа.

Неговата мајка Шерил Вокер го доби старателството над ќерката Медоу Рејн по неговата смрт, а „Fast and Furious 7“ беше завршен со помош на двајца браќа Вокер. Објавен е во 2015 година и заработи неверојатни 1,7 милијарди долари на меѓународно ниво.

Слични Вести
Menu