Хрватска и Дубровник меѓу првите 10 најпосакувани земји и градови за патници од Велика Британија

Хрватска е меѓу првите десет најпосакувани дестинации за патниците од ОК, додека Дубровник е меѓу најпосакуваните градови, изгласани од читателите на туристичкото списание Wanderlust, објави во средата Хрватскиот национален туристички одбор (ХТЗ).
Резултатите од престижните Wanderlust Travel Awards беа објавени на церемонијата што се одржа синоќа во Лондон во рамките на World Travel Market (WTM).
 
Хрватска имаше две причини за славење, прво за пласман во топ 10 за најпосакувана дестинација (кратки дестинации), и втора бидејќи Дубровник се најде меѓу првите 10 најпосакувани градови (кратки релации).
 
Дарија Реиќ, директорка на претставништвото на CNTB во Велика Британија, синоќа во Кенсингтонската палата ги прими наградите кои во Кенсингтонската палата ги доделија основачот на Wanderlust Лин Хјуз и главниот уредник Џорџ Кипурос.
Хрватска беше изгласана на 6-то место во категоријата најпосакувани дестинации (кратки дестинации). Франција беше број еден, а потоа следуваа Италија, Исланд, Грција и Шпанија. Зад Хрватска се најдоа Португалија, Грузија, Норвешка и Австрија.
Дубровник, пак, беше 5-ти во категоријата најпосакувани градови (кратки релации). Лисабон беше избран за најдобар, а следни се Севиља, Тбилиси и Маракеш. Болоња, Талин, Салцбург, Стокхолм и Санкт Петербург ги сочинуваа првите 10 зад Дубровник.

https://www.youtube.com/watch?v=dXQPRrmDcPc
Слични Вести
Menu