Астронаутите од Меѓународната вселенска станица се вратија на Земјата

Четворица астронаути од капсулата Спејс Екс „Кру Драгон“ вчера безбедно слетаа во Мексиканскиот Залив на брегот на Флорида.

Тие ја завршија мисијата на НАСА на Меѓународната вселенска станица и еднодневното враќање дома.

Капсулата на „Кру Драгон“ наречена „Endeavor“ слета со падобран, како што беше планирано во понеделник нешто по 22.30 часот, НАСА го објави преносот на слетувањето на Интернет.

„Ендевор, во име на Спејс Екс, добредојде дома на планетата Земја“, се слушна глас од контролниот центар на летот во предградие на Лос Анџелес, зборувајќи со екипажот по потврдувањето на спуштањето.

„Одлично е што се вративме“, рече еден од астронаутите.

Екипажот, кој помина 199 дена во вселената за време на оваа мисија, беше составен од двајца астронаути на НАСА, командантот на мисијата Шејн Кимбро (53) и пилотот Меган Мекартур (49), како и јапонскиот астронаут Акихико Хошиде (52), специјалист за мисии Томас Песке, француски инженер од Европската вселенска агенција. Тие полетаа со ракетата „Фалкон 9“ на Спејс Екс на 23 април од вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Слични Вести
Menu