Секој мора да се измери па да седне на маса со кралицата

Членовите на британското кралско семејство сè уште мора да се држат до застарениот протокол кој вклучува мерење пред божиќниот ручек. Нема сомнеж дека многумина би сакале да го избегнат ова, но правилата се правила.

Секој Божик кралицата го организира својот традиционален ручек во замокот Сандрингам во Нортфолк, но еден обичај ја изненади јавноста кога дозна за тоа.

Гостите мора да застанат на вага за мерење пред да седнат на маса. Сите членови на кралското семејство мора да се придржуваат до овој протокол, вклучително и принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, и да забележат колку килограми имаат пред јадење.

Исто така, при влез во трпезаријата задолжително се придржуваат до протоколот, а тој налага влегување на гостите според возраста, пренесуваат британските медиуми.

Иако ова е многу застарена и необична традиција, воведена од кралот Едвард Седми во раните 1900., поентата е добро да се забавуваат, да се смејат и на крајот да видат колку изеле.

По ручекот, сите треба да останат на торта и чај, потоа следи прошетка низ имотот, а вечерата се послужува покрај свеќи.

Слични Вести
Menu