АКО САКАТЕ ДА ГО ПРОЧИСТЕТЕ ТЕЛОТО: ПИЈТЕ СОК ОД ЦВЕКЛО НА ОВОЈ НАЧИН!

Есента е вистинско време да си направите свеж сок од цвекло кој ќе ви го исчисти целото тело. Кога пиете сок од цвекло , внесувате важни хранливи материи и антиоксиданси со него.

Благодарение на богатството со витамин Ц и железо, цвеклото помага во создавањето на хемоглобинот во крвта, па затоа е одличен природен лек за анемија.

Внесувањето на овој сок, исто така, ќе го снабди телото со повеќе минерали од калиум отколку да користите само свеж корен во едно парче.

Тоа е најдобриот природен лек за детоксикација на телото, кој дава силен поттик за работата на сите органи .

Соковите од свеж зеленчук, како што е цвеклото, се одлични и за лицата со нарушена функција на црниот дроб, бидејќи со нивното консумирање полесно и побрзо ги апсорбираат хранливите материи во дигестивниот систем.

Одамна е познато дека цвеклото е одлично за чистење на крвта.

Благодарение на состојката глутатион, овој зеленчук ги исфрла отпадните материи, токсините, па дури и тешките метали од телото.

Глутатионот е клучна состојка која учествува во детоксикацијата на црниот дроб и органите за варење.

Придобивките од сокот:

придонесува за регулирање на крвниот притисок
го исполнува телото со антиоксиданси и хранливи материи
го балансира нивото на шеќер во крвта
ја чисти крвта и лечи анемија
делува како антиоксиданс и антиинфламаторно
го подобрува изгледот на кожата (благодарение на својствата за детоксикација)
го подига нивото на енергија
ја зголемува силата и издржливоста
го подобрува варењето
го стимулира елиминацијата на токсините преку урината
го штити здравјето на црниот дроб
Сок од цвекло за детоксикација – рецепт

Овој сок најдобро се подготвува во соковник, но може да се користи и блендер со малку појака моќност.

За да го подготвите сокот, секогаш барајте свежо и цврсто цвекло, со неоштетена кожа.

Сокот најдобро се пие наутро на празен стомак. Можете да го консумирате на дневна основа додека не почувствувате подобрување.

Состојки:

½ кг свежо цвекло, измиено
1 поголема краставица по желба
1 јаболко
јаглика
1 лимон
парче свеж ѓумбир
Подготовка:

  1. Измијте ги сите состојки и исечете ги на помали парчиња за да се вклопат во вашиот соковник. Излупете го лимонот и ѓумбирот.
  2. Состојките се ставаат малку по малку во соковникот додека не го направите сокот.
  3. Сокот најдобро се пие веднаш или во рок од 48 часа. Доколку сакате да го консумирате подоцна, истурете го во сад со цврст капак и ставете го во фрижидер.
Слични Вести
Menu