Џорџо Армани стана Витез на големиот крст, највисоката цивилна чест во Италија

Џорџо Армани (87) е признат за неговата легендарна модна кариера.

На култниот моден дизајнер викендов му беше врачен орденот Витез Големиот крст украсен со Гранд Кордон, доделен од италијанскиот претседател Серџо Матарела на приватна церемонија во Палацо дел Квиринале во Рим, според WWD.

„Оваа чест има особено значење за мене. Таа дојде од нашиот претседател, кој не е само шеф на државата, туку и човек чии вредности, слободоумност и добрина се несомнено високи“, рече Армани по церемонијата. „Горд сум што ја претставувам Италија и чест ми е што ја добив оваа престижна титула, која претседателот ми ја доделува во име на целата земја.

Највисокото цивилно признание на Италија е дел од Орденот за заслуги на земјата, кој им се доделува на оние кои се истакнале во областа на литературата, уметноста, економијата, јавните служби и социјалните, филантропските и хуманитарните активности.

Признанието го добија и други италијански модни дизајнери во минатото, вклучувајќи ги Миуча Прада во 2015 година и Валентино Гаравани во 1986 година.

Армани ја основа својата истоимена модна линија во 1975 година со професионалниот и животен партнер Серџо Галеоти. Со текот на годините, брендот се прошири во индустријата за убавина, дом, музика, спорт и луксузни хотели.

Преку Фондацијата Џорџо Армани, основана во 2016 година, тој исто така е даден за голем број социјални цели, вклучително и донирање на 2,2 милиони американски долари за болниците во Италија за време на почетокот на пандемијата Ковид-19.

Во 2008 година, Армани беше награден со највисокиот француски орден за заслуги, Офицер на Легијата на честа, кој беше врачен од претседателот Никола Саркози.

Слични Вести
Menu