Влатко Стефановски го доби највисокото дискографско признание во Хрватска

Виртуозот на гитара, Влатко Стефановски, го доби најголемото дискографско признание во Хрватска, Мулти платинум аворд. Оваа награда ја доделува Хрватското дискографско здружение. Престижното признание Влатко го доби на концертот што на 7 декември го одржа во Загреб, а му ја додели Желимир Бабогредац, председател на Хрватското дискографско здружение и директор на „Кроација рекордс“.

Стефановски во Загреб го промовираше најновиот албум „Тафталиџе шафл“. Тој настапи во преполната сала „Лисински“ со своето трио, во кое членуваат и неговиот син Јан Стефановски (тапани) и Иван Кукиќ (бас гитара). Во еден момент им се приклучи Дамир Имери. Концертот започна со легендарната „Успаванка за Радмилу“. А додека ја изведуваа „Елено, ќерко“, на сцената им се придружи и Раде Шербеџија. Тој зборуваше за соработката со Стефановски, па рече: „Искреното пријателство е најважно од сè“ и откри дека се дружат 40 години.

Влатко на музичката сцена е познат како водач на култните „Леб и сол“. Откако го напушти бендот тој изгради успешна соло-кариера. Успешен е и како композитор на театарска и филмска музика.

Слични Вести
Menu