Moto Edge S30 so Snapdragon 888+ чип и 144Hz дисплеј претставен во Кина

Motorola го објави првиот телефон во светот со Snapdragon 8 Gen1 SoC, Moto Edge X30. Заедно со Edge X30, Motorola лансираше уште еден флегшип модел наречен Moto Edge S30. Motorola Edge S30 го покренува водечкиот чипсет Snapdragon 888+ и доаѓа со до 12GB LPDDR5 RAM и 256GB UFS 3.1 простор за складирање. Има тројна задна камера од 108 MP и батерија од 5000 mAh.

Moto Edge S30 доаѓа во четири варијанти за складирање – 6GB+128GB, 8GB+128GB, 8GB+ 256GB и 12GB+256GB. Основниот 6GB+128GB Edge S30 чини 313 долари, а варијантата од 8GB+ 128GB чини 345 долари. Додека варијантата од 8 GB+256 GB е по цена од 376 долари, најсилната варијанта од 12 GB+256 GB чини околу 410 долари.

Moto Edge S30 има 6,8-инчен Full HD+ IPS LCD екран со резолуција од 1080 × 2400 пиксели. Екранот доаѓа со поддршка за брзина на освежување од 144 Hz и стапка на предизвикување допир од 576 Hz и HDR10+. Дебелината е 8,89 мм и тежи околу 202 грама.

Moto Edge S30 има Snapdragon 888+ чип под хаубата што е поврзан со до 12GB RAM и 256GB простор за складирање. Поседува архитектура со три кластери која се состои од супер-јадро од 3,0 GHz, големо јадро Cortex A78 од 2,4 GHz и економично Cortex A55 јадро од 1,8 GHz. За видео и графички задачи, користи Adreno 660 GPU. Уредот работи на корисничкиот интерфејс 3.0 на Motorola базиран на Android 11.

Moto Edge S30 располага со тројна задна камера од 108 MP проследена со ултра широк објектив од 13 MP и сензор за длабочина од 2 MP. За селфи и видео повици, има предна камера од 16 мегапиксели во средината на екранот.

Опремен е со батерија од 5.000 mAh која има поддршка за брзо полнење од 33W. Другите карактеристики вклучуваат сензор за отпечаток од прст поставен странично, IP52 отпорен на прскање, NFC, Bluetooth 5.2 поддршка, Wi-Fi 802.11ax (2,4 GHz / 5 GHz) MIMO и многу повеќе.

Слични Вести
Menu