(ФОТО) Мојата радост во детството за Божиќ беше доаѓањето на тетките, вели Сека а денес има наујбаво украсен дом

Секогаш кога ќе помислиме на познатите личности и нивните украсени домови, на прво место секогаш ни паѓа на памет фолкерката Сека Алексиќ (40). Таа и  оваа сезона остана доследна на својот празничен дух, па величествениот имот во Стара Пазова, каде што со години живее со сопругот Вељко Пиљикиќ и нивните синови, е целосно украсен со украси кои веројатно северните Полјаци би завист.

Синовите на Сека, Јован и Јаков, наследуваат вистински новогодишен дух од својата мајка и веќе и помагаат во украсувањето на домот. Сека годинава се одлучи за помирни тонови, а нејзината куќа исто како и дворот има неколку различни новогодишни елки. Пејачката е горда што денес на своите деца може да си го дозволи она што само можела да го посака кога била на нивна возраст.

-Имаше моменти кога бев тажна поради празниците бидејќи моите врсници славеа со своите семејства, добиваа подароци и веруваа во Дедо Мраз и Божиќна палка. Во тоа време не размислував за празниците бидејќи морав да заработам пари за себе и за моето семејство. Мојата радост беше доаѓањето на тетките од Белград и Австрија, кои ни носеа пакетчиња додека мајка ми подготвуваше богат оброк. За Божиќ сè мораше да биде на трпезата, без разлика на финансиите, па тоа беа ретките моменти кога можевме да си дозволиме малку подобра храна – изјави еднаш Сека.

Таа денес е успешна деловна жена и е благодарна за се што има, што значи дека радостите на празничната еуфорија ги нашла во зрелоста. Тој во новата година им посакува само здравје на семејството, но и на сите добри луѓе, а за останатите лесно ќе се снајдеме.

Слични Вести
Menu