Кујната и начинот на живот на Јапонците се тие што го одржуваат здравиот и млад изглед

Јапонија е прекрасна земја. Зелени планини, сино море, жива култура и вкусна кујна, сè ова допринесува за нејзината убавина. Ако сте патувале во Јапонија или сте запознале Јапонци, една работа можеби ви паднала на ум: „Зошто Јапонките се толку витки и изгледаат толку млади?

Кујната и начинот на живот на Јапонците се тие што го одржуваат здравиот и млад изглед. На пример, јапонската храна се заснова на принципот на здравје и долговечност. Всушност, Јапонија е дом на највисокиот процент на луѓе во светот кои живеат повеќе од 100 години.

Во Јапонија, храната не се јаде само за вкус. Јапонците веруваат во извлекување здравствени придобивки од својата храна.

Пиење зелен чај
Јапонците сакаат да пијат зелен чај познат како matcha. Мача (зелен чај во прав) се прави од најквалитетни листови, кои се сушат и мелат во ситен прав. Овој прав потоа се меша со топла вода. Оваа форма на зелен чај се користи во чаевата церемонијата, која е јапонска културна активност која вклучува церемонијална подготовка и претставување на мачата.

Конзумирање ферментирана храна
Јапонците често јадат ферментирана храна како кефир, комбуха, кисела зелка, мисо, темпе и кимчи.

Популарност на морската храна
Јапонците сакаат да јадат морска храна, а не црвено месо, кое е поврзано со многу здравствени проблеми, како што се дебелината, висок холестерол и воспалителни болести.

Јадење помали порции
Послужување на мали порции е дел од јапонската култура. Помалите порции може да ве натераат да јадете помалку, а со тоа да ви помогне да изгубите тежина. Порциите изгледаат поголеми на помали чинии, што придонесува за помалку јадење. Ова за возврат го спречува ненамерното прејадување и високиот внес на калории.

Пешачењето е ритуал
Во Јапонија и мажите и жените многу пешачат. Одење е добра форма на вежбање за да останете витки и фит. Пешачењето не само што помага при слабеење, туку и го подобрува кардиоваскуларното здравје, ја зголемува енергијата и расположението и помага во ослободување од стресот.

Големо ‘Не’ за јадење во движење

Времето на оброците во Јапонија се свети периоди за енергизирање на вашето тело, затоа нема јадење додека пешачите. Во јапоиниј се смета за неучтиво, иако е прифатливо да се јаде додека сте во движење. Затоа, ретко ќе видите некој да јаде на улица или додека се вози во јавен превоз.

Здрави методи на готвење

Јапонската кујна не само што користи здрави состојки туку и здрави методи на готвење. Во Јапонија преовладуваат техниките на сурово, динстано и на скара, кои помагаат да се избегне употребата на вишок масло.

Овие техники на готвење помагаат и во зачувување на вкусот и хранливите состојки на состојките. Длабоко пржена храна е реткост во Јапонија. Кога се служи пржена храна, како што е темпура, се ставаат неколку парчиња заедно со друго јадење. На овој начин севкупниот баланс на оброкот е здрав.

Вежбање боречки вештини
Постојат различни видови на боречки вештини популарни во Јапонија, и мажите и жените практикуваат некои од формите.

Топли купки
Купка во топли извори, која е вообичаена практика во Јапонија, го продолжува животот.

На локалниот јазик, топлиот извор е познат како „онсен“. Како вулкански активна земја, Јапонија има илјадници од нив низ сите нејзини главни острови.

Здрави десерти
Десертите не се составен дел од јапонската кујна. Јапонките јадат слатки поретко, а ова е една тајна зошто остануваат витки.

Во Јапонија, луѓето претпочитаат да јадат свежо овошје на крајот од оброкот, наместо десерти со шеќер. Шеќерот е еден од главните виновници за порастот на дебелина во светски рамки.

Слични Вести
Menu