СУПЕРХРАНА ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ

Експертите од Националната здравствена служба на Обединетото Кралство наведоа пет суперхрана кои можат да помогнат во зајакнувањето на имунолошкиот систем, како и да му помогнат на телото полесно да ги толерира болестите и побрзо да закрепне. Ова го соопштија од Медик Форумот.

Цитрусните овошја помагаат на прво место . Тие се добри во одржувањето на човечкиот имунолошки систем и во борбата против инфекциите.

Брокулата е богата со витамини А, Ц, Е, како и влакна и антиоксиданси.

Лукот , од друга страна, содржи голема количина сулфурни соединенија. Ова може да помогне да се намали веројатноста за настинка или да се олесни.

Ѓумбирот има антивоспалителни својства, а чајот од ѓумбир може да помогне во ублажување на болките во грлото.

Конечно, експертите советуваат пилешко како извор на витамин Б6. Тоа е антиинфламаторен извор на протеини кој му помага на телото побрзо да се опорави.

Слични Вести
Menu