(ВИДЕО) Летечкиот хиперавтомобил полета во Дубаи

Сегашниот прототип има само две седишта, но целта е да има пет седишта за да може  

„Хиперавтомобилот“ е дизајниран за патување низ град и се предвидува дека ќе достигне брзина од 220 км/ч.

Лондонскиот стартап Bellwether Industries го заврши тестирањето на својот целосно електричен volar eVTOL прототип во ноември.

Во изминатите две години, тимот исто така спроведе „неколку фази на повторување“ за да ги подобри перформансите на летот на прототипите. eVTOL значи електрично вертикално полетување и слетување.

„Нашиот автомобил лета непречено и ги докажува нашите напори кои се однесуваат на иновациите и технологијата. Ќе се стремиме кон совршенство со континуирано подобрување“, рече Каи-Тсе (КТ) Лин, главен оперативен директор и ко-основач на Bellwether Industries.

Тестот на летот беше спроведен на височина од 13 стапки со брзина од 40 километри на час. Тестот „покажа стабилност и контролирање на прототипот и ќе биде почеток на низа развојни проекти“, соопшти компанијата.

На видеото се гледа како возилото полетува во заграден простор како парк, лета и безбедно слетува назад.

Се вели дека е првиот eVTOL во светот без голем распон на крилјата. Дизајниран е за приватни сопственици како замена за автомобили.

Целосниот прототип се планира да биде готов и тестиран до 2023 година.

Откривањето на пробниот лет доаѓа еден ден откако Управата за патишта и транспорт на Дубаи (RTA) го одржа првиот правен форум за преглед на законите за летечките такси.

Ова не е прв пат во Дубаи да се истражува летечки автомобил. За време на воздушниот саем во Дубаи 2021 година, LuftCar со седиште во Флорида соопшти дека развива автономно возило што може да се прикачи и откачи од летечки модул.

Во ноември, RTA соопшти дека пилотира самоуправувачки летечки такси.

Во јули 2020 година, Дубаи издаде закон со кој се регулираат операциите на беспилотни летала (UAV). Нејзиниот амбициозен проект Sky Dome ќе го види небото на Дубаи како зуи со беспилотни летечки објекти кои ќе ги поврзат местата и зградите преку слетувачки подлоги и мини аеродроми низ градот.

Слични Вести
Menu