Почина Нино Черути – Славен италијански дизајнер кој направи револуција во машката, мода – кај него учеше и Џорџо Армани

Во 91 година од животот почина Нино Черути, италијанскиот моден дизајнер заслужен за револуција во машката облека во 1960-тите , кај кого го учеше занаетот и младиот Џорџо Армани, објавија италијанските медиуми.

Черути почина во северозападна Италија, каде што неговото семејство управуваше со текстилна компанија од 1881 година, објави италијанската новинска агенција LaPresse. Италијанскиот дневен весник „Кориере“ објави дека тој бил хоспитализиран поради операција на колкот.
Черути го наследил семејниот бизнис, со седиште во градот Биела во регионот Пиемонт, на 20-годишна возраст по смртта на неговиот татко во 1950 година и шанса да стане дел од зародишот на секторот за реду ту веар облеказа мажи.

Армани беше ангажиран како млад талент во фабриката Хитман во средината на 1960-тите.
Армани потсети на Черути како креативен претприемач со „акутно око, вистинска љубопитност, способност да се осмели“, додавајќи дека „неговиот нежен начин да биде авторитативен, дури и авторитарен“ ќе биде пропуштен.

„Иако нашите контакти се намалија со годините, јас отсекогаш го сметав за еден од луѓето кои имаа вистинско и позитивно влијание врз мојот живот“, рече Армани во изјавата. 

Во 1967 година, Черути ја основаше модната куќа за луксузна машка облека Cerruti 1881 во Париз, тогаш меѓународната престолнина на модата, додека го одржуваше производството во Италија. Омекната силуета, употребата на бои и вниманието и на иновативниот дизајн и на традицијата придобија клиенти како француската филмска ѕвезда Жан Пол Белмондо.
Наскоро, Черути беше баран во Холивуд, со неговите дизајни носени на и надвор од екранот од ѕвезди како Мајкл Даглас во „Основен инстинкт“, Ричард Гир во „Убава жена“ и Том Хенкс во „Филаделфија“.

Cerutti лансираше и линија за женска облека, како и парфеми, часовници, додатоци и кожни производи. Тој, исто така, во еден момент беше дизајнер на Формула 1 тимот на Ферари.
Cerruti ја продаде компанијата во раните 2000-ти, откажувајќи се и од дизајнерската улога. Но, тој никогаш не ги прекина врските со модната куќа, дури и кога го насочи својот фокус кон текстилниот бизнис, заземајќи седишта во првиот ред на ревиите во Париз.

Веста за неговата смрт се прошири низ светот на модата за време на ревиите на машка облека на Модната недела во Милано.

фото: Korea JoongAng Daily

Слични Вести
Menu