ШТО ВСУШНОСТ СЕ СЛУЧУВА СО ВАШАТА КОЖА АКО НЕ ЈА ОТСТРАНИТЕ ШМИНКАТА ПРЕД СПИЕЊЕ

Првиот чекор е дефинитивно да се соочите со вистинските последици и да откриете што всушност се случува со вашата кожа ако го прескокнете вадењето шминка пред спиење.

Многу производи за шминка содржат состојки како силикон, кој, на пример, ги затнува порите. Ако имате и најмала склоност кон акни, затнатите пори секако ќе го поттикнат нивниот развој, а во „најсреќното“ сценарио, вашата кожа само ќе стане погрутчена. 

Запушените пори го спречуваат и ослободувањето на природниот себум, кој освен акни, може да резултира и со зголемени пори.

Прескокнувањето на вечерната нега на кожата на лицето, исто така, доведува до забрзано стареење на кожата, бидејќи шминката може да ја задржи нечистотијата од околината и слободните радикали кои ги оштетуваат клетките на кожата, вклучувајќи го и колагенот. Дополнително, кожата повеќе ќе се исуши, што ќе придонесе за нејзино стареење и создавање на нови, и продлабочување на постоечките брчки. 

Друг непожелен ефект за кој секако придонесува небришењето шминка е безживотниот и уморен впечаток и нерамномерниот тон на кожата.

Особено е важно да ја отстраниме шминката што ја нанесуваме околу очите, бидејќи освен што предизвикува разни инфекции, може да предизвика и прекумерно опаѓање на трепките. 

За време на спиењето се случува најефективното обновување на клетките на целото тело, како и на нашиот најголем орган. Со тоа што не ја отстранувате шминката, го спречувате овој природен процес, во кој вашето тело ја врши работата за вас што козметичките производи треба само да ја надополнуваат, а не да одат наназад.

Слични Вести
Menu