(Фото/Видео) Најголемиот крузер за крстарење во светот се подготвува за своето прво патување

По три години изградба, најголемиот светски крузер конечно ќе заплови со патници на крстарење.

На компанијата „Royal Caribbean“ минатиот месец ѝ бил доставен импресивниот крузер „Wonder of the Seas“, долг 362 метри, а сега е подготвен да тргне на своето прво патување закажано на 4-ти март. Крузерот ќе иплови од Форт Лодердејл на Флорида, до Карибите.

Станува збор за крузер со 18 палуби, изграден на бродоградилиштето „Chantiers de l’Atlantique“, во Франција, а неговиот капацитет изнесува 6.988 гости и 2.3000 членови на екипажот.

Крузерот ќе се користи за петдневни и седумдневни крстарења од Форт Лодердејл на Флорида до Карибите во март, по што ќе следат медитерански крстарења од Барселона и Рим во мај.

„Wonder of the Seas“ се состои од осум ‘делови’, а секој од нив содржи повеќе од 20.0000 вистински растенија. Крузерот има, меѓу другото, ‘најголем тобоган на море’, како и зип-лајн и огромен екран покрај базенот.

Крузерот првично требало да биде испорачан во 2021-ва година, но тоа било одложено поради пандемијата на коронавирусот. Компаниите за крстарење претрпеа тежок удар од пандемијата на коронавирусот, а истиот проблем моментално го кочи овој бизнис.

Слични Вести
Menu